Любителите на кучетата са готови да се закълнат, че четириногите им приятели са по-верни дори от най-близките им хора. Сърцераздирателни истории и филми, пресъздаващи реалността, показват кучета, които са верни не просто до смъртта на собственика си, а и след нея. Те чакат своя стопанин или посещават всеки ден гроба му. Връзката между човека и кучето понякога е толкова силна, че ни кара да се просълзяваме и да не вярваме, че подобна вярност и обич са възможни. Съвсем не е случайно, че кучетата са наречени най-добрият приятел на човека. Назад в историята обаче това не е било така. Кога и как човекът опитомява кучето и го превръща в свой спътник, пазач, помощник и част от семейството си?
История за вярно и след смъртта куче, която ще ви разплаче
Произход на кучето
Кучето се е появило в периода на олигоцена, тоест преди повече от 40 милиона години, като първите кучета били дребни и малки и приличали на лисици. С течение на вековете кучетата стават все по-едри и смели хищници, но стояли далеч от човека. Учените все още спорят дали прародителят на кучето такова, каквото го познаваме днес в домовете си и на улицата, е било диво куче, тъй като доказателство за подобен прародител на кучето не са намерени. По отношение на кучето Динго също се водят спорове, като повечето изследователи смятат, че то не е прародителят на домашното куче, а домашно куче, подивяло отново. Трети сочат вълците като прародители на кучетата и в подкрепа на тази теория има най-много доказателства, както и са открити най-много общи черти между породите кучета, отглеждани днес, и вълците. Повечето учени се обединяват и около факта, че родината на домашното куче е Азия.
Най-дружелюбните към човека породи кучета
Опитомяване на кучето
Любителите на четириногите пухчовци се вълнуват не само от произход на кучето, но и кога това умно животинче се е превърнало в пръв приятел на човека. Преди около от 31 700 години човекът е направил първи крачки към опитомяване на кучето. От тогава датира най-старата вкаменелост на домашно куче, намерена в Белгия. Първоначално целта на опитомяването била то да помага на човека по време на лов. По-късно кучетата започват да се използват за охраняване, защита, медицински цели, както и по време на война. Има данни за участие на няколко хиляди кучета по време на войната между Испания и Франция през 1892 година.
Днес кучето е освен пазач и пръв приятел. Нараства и ролята на кучетата, които се използват в борбата с престъпността, спасяването и откриването на хора, откриването на трюфели, както и ролята на кучетата в помощ на хора с увреждания. Най-първа обаче остава ролята на кучето като приятел на човека и член на семейството, споделящ пътя на своите хора с вярност и преданост, на които е способно само и единствено кучето.
Произход на кучето – породи
Доказано е, че човекът е изиграл активна роля при формирането на различните породи кучета. От 5 породи, отличаващи се със заострени муцунки и изправени уши, съществували около 4500 години пр.Хр., днес броят им е с няколко нули отзад, а видът на кучетата е толкова различен, че е трудно да опишем всички възможни визии на четириногите ни приятели.