Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Открий тайната на дълголетниците: 3 начина да удължите живота си

07 януари 2025, 12:21 часа

Повечето от нас вероятно се надяват, че ще могат да живеят дълго - и че ще могат да останат здрави възможно най-дълго във времето. И така, кои са основните фактори, които биха могли да спомогнат за увеличаване на продължителността на живота, включително и на продължителността на нашето здраве? Изследвания, публикувани през последните 12 месеца, сочат три ясни фактора: диета, физически упражнения и социален живот.

Още: Тайната на дълголетието: Ето кои сутрешни навици ще ви помогнат да живеете до 100 години

Правенето на здравословни избори по отношение на тези три фактора може да е от ключово значение за дългия и пълноценен живот, към който се стремим, и тъй като никога не е късно да започнем да правим положителни промени, сега е най-подходящият момент да превърнем здравето си в основен приоритет.

Какъв избор на хранителен режим може да удължи продължителността на живота?

Многобройни неотдавнашни проучвания подчертават значението на храненето за всички аспекти на здравето и доказателствата, че здравословният избор на храна може да увеличи продължителността на живота, непрекъснато се натрупват.

Много от тези проучвания свързват консумацията на червено месо с развитието на редица хронични заболявания, включително колоректален и други видове рак, диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и деменция.

Още: Тайната на столетниците: Какво да ядем за дълголетие?

Друг важен фактор за здравословното хранене е количеството добавена сол в храната. В друго проучване от април 2024 г., публикувано в Annals of Internal Medicine, се подчертава, че използването на заместители на солта вместо обикновена трапезна сол може да помогне за намаляване на риска от смърт от сърдечносъдови заболявания, както и от смърт вследствие на други причини.

Ако това са някои от нещата, които трябва да се избягват за здравословно хранене, към какви видове диети трябва да се стремим, ако искаме да живеем дълго и здравословно?

Преглед на научните данни показва, че периодичното гладуване, средиземноморската диета и кетогенната (кето) диета имат ползи по отношение на забавянето на процесите на стареене. Според експертите тези диети изглежда оказват положително влияние върху телесните механизми, свързани с клетъчното възстановяване, възпаленията и метаболизма.

Още: Еликсир на дълголетието от 3 билки, които имате в шкафа си - достатъчна е 1 чаша на ден!

Неотдавна Световната здравна организация (СЗО) и Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към Организацията на обединените нации (ООН) също публикуваха съвместно изявление, в което се посочва какво е общото между всички здравословни диети.

Говорейки за някои от промените, които хората могат да направят, за да гарантират, че диетите им са здравословни, Моли Рапозо, регистриран диетолог и старши преподавател по хранене и здраве в Тихоокеанския институт по неврология в здравния център „Провидънс Сейнт Джон“ в Санта Моника, Калифорния, съветва

„Трябва да включваме зеленчуци, плодове, въглехидрати - като пълнозърнести храни, бобови растения и картофи - както и нетлъсти протеини, мазна риба и растителни мазнини като ядки, семена, авокадо, маслини и зехтин. Яжте по-малко силно преработени закуски, тлъсти меса, включително бекон и колбаси, захар и други рафинирани въглехидрати.“

Още: 5 напитки, които ще ви помогнат да живеете до 100 години

Как упражненията забавят стареенето?

Друг ключов навик за дълголетие, както показват изследванията, са физическите упражнения.

Райън Глат, старши треньор по мозъчно здраве и директор на програмата FitBrain в Тихоокеанския институт по неврология към здравния център „Провидънс Сейнт Джон“ в Санта Моника, Калифорния, заявява че „ползите са най-значими за неактивните лица, тъй като дори малкото повишаване на физическата активност значително намалява риска от незаразни болести и преждевременна смърт“.

Упражненията могат също така да помогнат за обратното стареене чрез намаляване на натрупването на мазнини в мускулната тъкан, установи проучване, проведено както при модели на мишки, така и при хора, чиито резултати се появиха в Nature AgingTrusted Source през април 2024 г.

Авторите на изследването Жорж Е. Янсенс, Фредерик М. Ваз и Рикелт Х. Хауткоопер от Амстердамския УМЦ в Нидерландия обясняват че „БМП [бис(моноацилглицеро)фосфати] - липидите, за които установихме, че се натрупват с възрастта - преди това са се появявали в литературата като маркери за болести или стрес“.

Още: Правете тези 6 неща като столетниците и се радвайте на дълголетие, съветват експерти

„БМП се натрупват при различни заболявания, включително хронични бъбречни заболявания, заболявания, свързани с натрупването на холестерол и съдови заболявания, както и при някои генетични метаболитни нарушения“, отбелязват те.

Активният социален живот също е ключ към дълголетието

Продължителното здраве и продължителността на живота обаче зависят не само от храната и физическите упражнения. Изследванията продължават да показват, че качеството на социалния ни живот също е фактор за дълголетието.

Вече има много доказателства, които свързват самотата с по-висок риск от хронични заболявания и ранна смърт, а последните проучвания допълват тези данни. Проучване установява, че възрастните хора, които се чувстват хронично самотни, са изправени пред повишен риск да получат инсулт.

Още: Лекар: Този минерал е тайната на дълголетието

Подкрепата и грижата на нашите връстници и възможността да споделяме качествени моменти с хората, които обичаме, в крайна сметка може да се окажат един от най-важните фактори, накланящи везните на дълголетието, не на последно място защото споделянето на чувството за общност може да ни помогне естествено да се ориентираме към по-здравословни житейски избори.

Споделянето на храната със семейството, разходката с приятел и просто полагането на допълнителни усилия да поддържаме връзка с хората, на които държим, може да се окаже положителната промяна, от която всички се нуждаем през следващата година.

Още: 9 неочаквани признака на дълголетие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес