От векове Торинската плащеница е пленявала умовете на вярващите, както и на скептиците. Мнозина смятат, че този древен ленен плат, носещ образа на разпнат човек, е погребалният саван на самия Исус Христос.
Съхранява се от 1578 г. в кралския параклис на катедралата Сан Джовани Батиста в Торино , Италия. Векове наред плащеницата е била в центъра на дебатите за нейната автентичност и обект на преданост от онези, които вярват, че тя наистина е реликва на Христос.
Какво знаем за връзката на Исус с Мария Магдалина
С размери 4,3 метра и дължина и 1,1 метра тя изобразява две бледи кафеникави изображения, тези на гърба и предната част на слаб мъж с хлътнали очи, висок 1,7 метра. Изображенията съдържат маркировки, за които се твърди, че съответстват на рани от разпъването на Исус, включително белези от тръни по главата, разкъсвания (сякаш от бичуване) по гърба, синини по раменете и различни петна от кръв.
Още: Любопитни факта за статуята на Христос в Рио де Жанейро
Първият исторически разказ за плащеницата се появява през 1354 г., когато е записано, че тя е била в ръцете на прочут рицар, Жофроа дьо Шарне сеньор дьо Лирей.
През 1389 г., когато е изложена, плащеницата е заклеймена като фалшива от местния епископ на Троа, който я обявява за „изкусно нарисувана, като истината е удостоверена от художника, който я е нарисувал“. Авиньонският антипапа Климент VII (управлявал 1378–1394 г.) се въздържа да изрази мнението си относно автентичността на плащеницата, но одобрил използването й като обект на поклонение, при условие че бъде изложено като „изображение или представяне“ на истинската плащеница.
Разпети петък е! В този ден миряните минават под Плащеницата
Въпреки това следващите папи, от Юлий II нататък, приемат автентичността на плащаницата.
През 1453 г. внучката на Жофроа дьо Шарне, Маргьорит, дава плащеницата на къщата на Савой в Шамбери и там тя е повредена от огън и вода през 1532 г. Тя е преместена в новата столица на Савоя в Торино през 1578 г. Оттогава тя е била публично излагана рядко, като на сватбата на принц Умберто (1931 г.) и на 400 години от пристигането му в Торино (1978).
Още: Защо апостол Павел не е един от 12-те апостола на Христос?
Торинската плащаница е различна от Воала на Вероника, който е изобразен в станцията на кръста като парче плат, върху което е отпечатано лицето на Христос по време на ходенето му до Голгота.
Съвременната науката е доказала, че това изображение не е картина, рисунка или изгаряне. Изображението създава триизмерни данни, когато се оценява в скенер VP-8. Никое създадено от човека произведение на изкуството не може да направи това.
Апостолите на Христос са 12, но кой е първият от тях?
И след десетилетия на изучаване и оценка, съвременната наука не може да възпроизведе образа с всички атрибути. Пълното разкриване на всички факти, доказателства, теории, подробности и вероятности за ленената гробна кърпа на Исус, известна като Торинската плащеница, продължава да бъде монументална задача.
Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Проучване, публикувано в списание Heritage от италиански изследователи, предполага, че Плащеницата от Торино може да датира отпреди 2000 години, съвпадайки с времето на Исус.
Още: Чудото на Мария Магдалена с първото червено яйце
Изследователският екип, ръководен от Либерато Де Каро от Института по кристалография в Италия, използва техника, наречена широкоъгълно рентгеново разсейване, за да анализира структурната деградация на древни ленени влакна, за да определи тяхната възраст. Прилагайки този метод към малка проба от Плащеницата, съхранявана в катедралата "Св. Йоан Кръстител" в Торино, изследователите са получили резултати, "напълно съвместими" с проба от бельо, исторически датирана от 55-74 г. сл. н. е.