Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Остатъците от храна, които могат да ви РАЗБОЛЕЯТ

23 февруари 2022, 19:10 часа

Невинаги дояждането на храната от вчера е добра идея. Претоплянето на някои остатъци не отстранява развилите се бактерии и може да представляват опасност за вашето здраве. Ето някои от храните:

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Яйца

„Яйцата почти винаги съдържат салмонела“, казва д-р Канта Шелке, учен по храните и директор на Corvus Blue, фирма за научни изследвания и изследвания в областта на храните. Някои методи, използвани за готвене на яйца, изискват лека топлина за кратък период от време, която може да не убие бактериите. Оставянето им на стайна температура за произволен период от време е рецепта за тези бактерии да се размножават до вредни нива.

НЕ знаете това за ЯЙЦАТА, които купувате

Цвекло

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Изследвания, включително проучване, публикувано през 2012 г. в Sports Medicine, показват, че азотният оксид в цвеклото може да даде тласък на вашата тренировка и може да помогне за кръвното налягане. Но същите тези съединения реагират лошо с топлината. Когато богатите на нитрати храни се приготвят, не се охлаждат правилно и допълнително се затоплят, нитратите могат да се превърнат в нитрити, а след това в нитрозамини, за някои от които е известно, че са канцерогенни. Така че редовното ядене на претоплено цвекло или продукти от цвекло може да не е добра идея.

Картофи

Те могат да представляват риск, когато се оставят да се охладят и съхраняват при стайна температура твърде дълго. Това потенциално може да насърчи растежа на бактерията, която причинява ботулизъм. Големите, увити във фолио печени картофи са особено изложени на риск, защото предлагат на бактериите идеалната среда с ниско съдържание на кислород, в която да процъфтяват. Това не е всичко: картофите също са сред храните, които не бива да претопляте в микровълнова фурна. Притискането им (без фолио разбира се) за 30 до 60 секунди не убива нещата, които причиняват хаос на вашата стомашно-чревна система.

Митове за храната - ЧАСТ 1

Спанак

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Подобно на цвеклото, спанакът е друга богата на нитрати храна, която често се сервира варена. За да избегнете превръщането на нитратите в тези листни зеленчуци в потенциално канцерогенни нитрозамини, може да искате да сервирате спанака си суров или леко задушен. Също така е важно да се отбележи, че нитритите, друг страничен продукт от нагряване на богати на нитрати храни, не са безопасни за кърмачета на възраст под шест месеца, предполага изследване, включително проучване, публикувано през 2015 г. в списанието Pediatric Research.

Ориз

През 70-те години на миналия век редица огнища на хранителни отравяния, свързани с остатъчен ориз, довеждат до повишена осведоменост, че оризът съдържа микроорганизъм, наречен Bacillus cereus, който се размножава при стайна температура. Това не означава, че трябва да изхвърлите всичките си неизядени продукти за вкъщи – просто се уверете, че ги прибирате бързо в хладилника.

Пиле

Подобно на яйцата, суровото пиле е склонно да съдържа салмонела, а времето плюс ниска температура е рецепта за бедствие, тъй като тези бактерии се размножават. Микровълните не винаги загряват равномерно или както други методи за готвене, така че не забравяйте да обърнете месото. И не го затопляйте повече от веднъж.

Мазни храни

Друга причина да избягвате претоплянето на мазни храни, като пържени картофи? Претоплянето, да речем, в микровълновата печка може да накара маслото да пуши над безопасното си ниво. Когато това се случи, той може да произведе опасни изпарения, които са вредни за вашето здраве, предполага изследване, включително проучване, публикувано през 2012 г. в Food Chemistry. Ако ще го затоплите отново, направете го във фурната на ниска температура - или изобщо недейте.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес