Големият брой трудови злополуки в България са сериозен проблем, свързан често с безопасността на работното място. През 2024г. на територията на страната са регистрирани 2823 трудови злополуки, от които 64 са довели до смъртен случай. Възможността за претендиране на обезщетение при настъпване на трудова злополука е ключов механизъм за компенсиране на пострадалите или техните близки.
В кои случаи е налице трудова злополука?
Съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО), трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, настъпило през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинена временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт. Тази дефиниция обхваща и инциденти, станали по време на обичайния път при отиване или връщане от работното място до основното място за живеене, мястото за хранене през работния ден или мястото за получаване на възнаграждение. Дефиницията е подробна и ясна и рядко са възможни интерпретации. Поради тази причина, лесно може да се предвиди дали е налице трудова злополука или не, още преди тя да бъде декларирана.
Процедура за деклариране и установяване на трудова злополука
За да бъде призната една злополука за трудова, тя трябва да бъде декларирана и установена по надлежния ред:
1. Деклариране от работодателя: Работодателят е длъжен да декларира злополуката пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) в срок от 5 работни дни от узнаването за нейното настъпване. Това се случва посредством попълване на декларация по образец, а към нея се прилага писмено обяснение на пострадалия и се посочват всички свидетели на случилото се.
2. Деклариране от пострадалия или неговите наследници: Ако работодателят не декларира злополуката, пострадалото лице или неговите наследници имат право да я декларират пред НОИ в срок до една година от датата на настъпването ѝ. Това е задължително условие за признаване на трудова злополука, когато работодателят бездейства.
3. Установяване на злополуката: НОИ издава разпореждане за признаване или непризнаване на злополуката за трудова, което се връчва на заинтересованите страни. Без издаването на такова разпореждане, за пострадалото лице или неговите близки не възникват никакви права за получаване на обезщетение. В тази връзка, то се явява необходимо условие за претендирането на обезщетение при трудова злополука. Необходимо е разпореждането да влезе в сила, което се случва след 14 дни от връчването му на всяка от заинтересованите страни.
Каква е отговорността на работодателя
Работодателят носи обективна отговорност за настъпилата трудова злополука, независимо от това дали има вина за нейното настъпване. Тази отговорност включва:
1. Обезщетение за неимуществени вреди: Компенсиране на болките и страданията на пострадалия. Размерът на това обезщетение се определя от съда по справедливост, съгласно чл. 52 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Няма методика с конкретни размери на обезщетенията за всяко телесно увреждане или при смърт вследствие на трудова злополука. Единствен ориентир за този тип обезщетения е съдебната практика при сходни случаи. Съдът определя обезщетението индивидуално, въз основа на определени критерии за справедливост. Поради тези специфики е от съществено значение да се доверите на добър адвокат трудова злополука за защита на правата Ви.
2. Обезщетение за имуществени вреди: Покриване на разходите за лечение, лекарства, медицински консумативи, разликата между заплатата и обезщетението от НОИ и други.
Важно е да се отбележи, че дори при наличие на задължителна застраховка "Трудова злополука", работодателят не се освобождава от отговорност. Често обезщетението по застраховката е минимално и не може да се сравнява с това, което се дължи към пострадалите лица за неимуществени и имуществени вреди.
Задължителна застраховка "Трудова злополука"
Съгласно Наредбата за задължително застраховане на работниците и служителите за риска "трудова злополука", работодателите, чиято дейност попада в определени сектори с повишен риск от трудови злополуки, са задължени да сключат застраховка за своите работници. Това включва индустриални сектори като строителството, минното дело, тежката индустрия и други високорискови професии, които се характеризират с висок трудов травматизъм.
Какво покрива задължителната застраховка „Трудова злополука“?
Застраховката осигурява финансова компенсация в случай на:
- временна или трайна загуба на работоспособност;
- Инвалидизация вследствие на трудова злополука;
- смърт на работника – в този случай наследниците имат право на обезщетение.
Размерът на обезщетението се определя в зависимост от условията на застрахователния договор, но не може да бъде по-нисък от минималните прагове, установени от законодателството. Застрахователната сума при смърт, съгласно Наредбата се определя като 7-кратния годишен размер на брутната работна заплата на дадения служител. При инвалидизация застрахователната сума се равнява на процент от горепосочената, равен на процента определен в Експертното решение на ТЕЛК.
Как да защитим правата си при трудова злополука?
Ако сте пострадал при трудова злополука, е важно да сте наясно с правата си. При признаване на трудова злополука с разпореждане, имате възможност да претендирате обезщетение в рамките на 3 години. Това важи независимо дали все още работите при същия работодател или не. Предприемането на следните стъпки е от съществено значение за да можете да получите справедливо обезщетение за претърпените болки и страдания:
1. Незабавно уведомете работодателя – това ще улесни процеса на деклариране пред НОИ и няма да възникнат съмнения по отношение на начина, по който се е случила злополуката;
2. Запазете медицински документи и свидетелства – те ще бъдат необходими за доказване на връзката между злополуката и телесните увреждания.
3. При отказ от деклариране от страна на работодателя – подайте лично декларация в НОИ – ако работодателят отказва да признае злополуката, имате право да подадете декларация самостоятелно.
4. Консултирайте се със специалист по дела за трудова злополука – изключително рядко работодателите изплащат обезщетения при трудова злополука доброволно. Поради тази причина консултацията и ангажирането на специализиран адвокат е от съществено значение, за да си осигурите максимално обезщетение за претърпените вреди.
Обезщетението при трудова злополука е основен механизъм за защита на работещите в България, но неговото ефективно получаване често изисква добра информираност и активни действия. Важно е както работниците, така и работодателите да познават своите права и задължения, за да се минимизират конфликтите и да се гарантира навременната компенсация на пострадалите лица.