На 6 декември празнуваме Никулден. Това е един от всенародните празници, честван във всяко семейство, без значение дали има или няма именник.
Още: Между кои риби трябва да изберем за Никулден?
Кой празнува имен ден
Хората, чиито имена са производни или близки до името Николай, празнуват имен ден на Никулден, част от тях са: Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ния, Ница и др.
Професионален празник имат
Българите почитат Свети Николай Чудотворец като покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода. Също така на този ден банкерите празнуват своя професионален празник.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Рибата и нейното значение на този ден
Задължителен момент в традиционната никулденска обредност е консумацията на риба. Обикновено жените приготвят шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга” на Св. Николай.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Веднъж, когато светецът плавал с лодката си в морето, излезлите силни вълни пробили дъното й. Тогава той бръкнал във водата, хванал един шаран и запушил с него пробойната. Така спасил от удавяне всички.
Още за празничната трапеза
Във всяка къща за празничната вечеря на Никулден се приготвя рибник – печен в тесто шаран. Замесва се специалният обреден хляб. Както всяка друга жертва, рибникът и хлябът най-напред се прекадяват, после се раздава от тях извън къщата и накрая всички на трапезата ядат от тях. В деня на Свети Николай Чудотворец освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сърми, чушки, боб. тъй като празникът се отбелязва по време на Коледните пости.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Обичаи, традиции и поверия
Жените внимават при почистването на рибата, люспите да не падат на земята, защото се вярва, че ако човек стъпи там където е паднала люспа, той се разболява и умира. Костите от никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.
Още: Каква е връзката между Варвара, Сава и Никулден?
Традициите повеляват стопанката да запази костта от главата на шарана, която има формата на кръст. Тази кост - “кръхче” или “дъна” се смята за необикновено лековита. Майките я пришиват на шапчиците на новородените си деца, за да ги предпазят от “зли очи” и уроки.