Масовото натрупване на млечни продукти и тесто се превърна в традиция на трапезата в целия свят. Единственият проблем: Млякото и хлябът са считани за доста лоши храни. Млякото ще се развали бързо, ако хладилникът ви загуби мощност, а хлябът може да предложи толкова много хранителни вещества само по време на краткия си срок на годност. Какви всъщност са причините, които ни правят най-големите привърженици на хляба и млечните продукти?
И така, какво се крие зад тревожното ни „претрупване“ с хляб и мляко? Пол Фархи предполага във Washington Post през 2005 г., че връзката е вътрешно вкоренена: „Символично те са лесни за декодиране. Хлябът е домакинът, дървото на живота, осезаем обект за оцеляване. Млякото е... храната, която майката дава на бебето си, библейско обещание („земя, в която тече мляко и мед“).“
Може би грабваме стоките, защото всички го правят и ние искаме да сме като тях. Настъпва паника, когато магазините са задръстени с други купувачи и рафтовете изглеждат малко голи. Ние сме предварително подготвени да се борим за храна, когато усетим, че ресурсите са оскъдни.
Или може би натрупването на запаси просто ни дава шанс да останем спокойни, като се придържаме към удобна рутина. Когато купуваме обикновени бързоразвалящи се продукти, а не неща, от които всъщност бихме се нуждаели в дългосрочен план, това може би е намек за пожелателно мислене, че няма да останем закъсали за дълго.
Списъкът за пазаруване на всеки е различен - тоалетна хартия, яйца, алкохол...
Предпочитанията са много - но хлябът и млякото се открояват като дългогодишни основни продукти. В доклад от Питсбърг по време на „Големия сняг“ от 1950 г. се казва, че млякото „е единственият недостиг, който засегна всички секции“ и че хлябът се „раздава“ в някои хранителни магазини.
Критиците казват, че не само хлябът и млякото действат лошо в големи количества. Потребителите на Twitter дори разкритикуваха негъвкавостта на комбинацията с хаштаг, наречен #milksandwiches. Усещайки нужда от сдвояването, Найджела Лоусън, знаменитият готвач на „Nigella Kitchen“ на Food Network, създаде рецепта за ястие с хляб и мляко. „По принцип това е хляб, накъсан на парчета, поръсен със захар и излято върху него мляко“, каза Лоусън. „Обичам първо да загрея млякото.“
И така, с какво трябва да се запасите вместо това? Бутилираната вода не е лош избор. За препоръчване са храни с повече хранителни вещества или по-дълъг срок на годност: консерви като риба тон, зеленчуци или супа; фъстъчено масло и бисквити; ядки или мюсли. Хлябът и млякото могат да нарушат рутината или да дадат по-малко усещане за контрол. Но поне ще имате нещо за ядене.