Бяс може да се появи при всеки бозайник, включително котки. Първите симптоми обикновено се появяват до два месеца след заразяването. Бясът при домашните котки е много опасен, защото можем да се заразим с него от нашия домашен любимец.
Бясът е изключително опасно заболяване – от него всяка година умират много животни, но науката ни позволи да опознаем добре болестта и умело да се предпазим от нея. Какви са симптомите на бяс при котка? Как да ги лекуваме и можем ли да се заразим - ако да, какво тогава?
Бяс при котка - какво е това заболяване?
Бясът (при всички животни) се причинява от РНК вируса - Lyssavirus. Той принадлежи към групата на вирусите Rhabdoviridae или Rabdoviruses. Вирусът се разпространява сред диви животни, стотици хиляди от които умират всяка година заради това. Болестта е основно на лисици, енотовидни кучета, язовци и прилепи, но не само – могат да се заразят кучета и котки, включително домашни. Обикновено болестта се разпространява в големи групи животни, а домашните котки могат да се заразят само при контакт (борба, ухапване) с болен индивид.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Бяс при котка - симптоми
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Бясът е практически винаги един и същ. Единствената разлика е в инкубационния процес на вируса - при котките първите симптоми могат да се развият от две седмици до дори няколко месеца след заразяването. Най-често симптомите се появяват след два месеца. Много зависи от мястото на контакт с вируса - например ухапване във врата или главата значително ще ускори развитието на болестта.
Котката става носител на вируса само 3 дни преди появата на първите симптоми, едва тогава вирусът присъства в слюнката на животното. Бясът при котка може да бъде под формата на:
- тих (продромална и парализа фаза),
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
- насилствен (продромална, яростна и паралитична фазa).
Бяс при котка и здравето на нейния стопанин.
Ако вашият домашен любимец е диагностициран с бяс, попитайте Вашия лекар какво да правите. Ако човек не е бил нападнат или ранен, обикновено няма нужда от медицинска намеса. Контактът на вируса с неувредена кожа не е опасен. От друга страна, ухапването е индикация за бърз контакт с лекар. Какво трябва да ни тревожи след ухапване?
- усещане за парене и изтръпване около мястото на ухапване,
- висока температура,
- хидрофобия или фотофобия,
- главоболие,
- гадене и повръщане.
В такъв случай задължително потърсете медицинска помощ!