Практични и функционални PVC прозорците вече присъстват в почти всеки дом. Пластмасата се почиства лесно, изглежда прилично, но може да създаде определени проблеми. Например, лесно може да се образува мухъл върху повърхността на прозорците и в ъглите. Не можете да си затваряте очите за това, спорите, гъбичките, плесените са много вредни за човека, здравето му и общата атмосфера в къщата. Защо се появява мухъл и как да се справим с него?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
1. Защо се появява?
Има няколко основни провокатора, които причиняват мухъл. На първо място, това е вентилацията на помещението, комбинацията на висока температура с висока влажност на въздуха. През зимата гъбичките се размножават много активно, когато отоплителният сезон и студът пред прозореца са факт. Рядко се проветрява, следователно влажността се повишава и мухълът расте.
2. Как да се справим с плесента?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Премахването на мухъл не е толкова лесно, колкото изглежда, необходимо е да се борим с него на всички фронтове, комплексно. Първо, премахнете външните белези, т.е. тъмното покритие. Вземете твърда четка, но не абразивна, за да не повредите повърхността, да не я надраскате. Премахването на полипите механично е първата стъпка. След това използвайте сешоар и изсушете поразената повърхност. В идеалния случай, пуснете кварцова лампа в стаята след това.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сега можете да започнете дълбокото почистване, за да се отървете дори от микроскопичните частици вътре в пластмасата. За целта използвайте всякакъв вид почистващ агент на основата на хлор. Има специални фунгициди, които действат срещу гъбичките. Те действат много добре, но може да се използва и оцет.
Не забравяйте да спазвате предпазни мерки при работа с химикали. Носете ръкавици, респиратор, очила и предпазвайте кожата си със затворено облекло. Не забравяйте да проветрявате стаята.
3. Профилактика
По-лесно е да се предотврати появата на гъбички, отколкото да се отървете от тях, така че превантивните мерки са важни. Ако в къщата има висока влажност, редовно проветрявайте стаята. Винаги включвайте аспиратора, когато готвите. В банята не забравяйте да включите вентилатора или да отворите прозореца след всякакви водни процедури. Винаги избърсвайте влагата от прозорци и повърхности, не сушете прането си у дома. Проверявайте често ъгли, рамки и други области в близост до прозорците за тъмни отлагания. Колкото по-рано започнете да се борите с мухъла, толкова по-бързо ще постигнете резултати.
Ако проблемът с плесента вече е възникнал, третирайте пластмасата със специални разтвори на всеки 30 дни, за да не позволите на микрофлората да се размножи и да се появи отново.