Чубрицата е една от най-харесваните и древни подправки. Хубавото е, че това растение може да се ползва както прясно, така и сушено. Ако ви се намира прясна чубрица, за предпочитане е да използвате именно нея. С аромата си ще придаде изключително интересен привкус на ястията.
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Към кои ястия да добавим познатата на всички ни чубрица?
Всяко едно ястие с месо позволява да му се добави щипка чубрица. Яхниите също предразполагат да поръсите от ароматната подправка.
Каймата, която си приготвяме за кебапчета, кюфтета, пълнени чушки, мусака и всичко останало, също е добре да овкусим с чубрица.
Защо чубрицата е вълшебна подправка - най-полезната от всички
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Подправката е чудесен избор и за всякакви варива – леща, боб и т.н. Дори не можем да си представим какъв би бил вкуса им, ако липсваше чубрица.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Сушенето на чубрицата е добре да се извършва на сянка. Когато мине този процес, цветът на подправката е зелен. Тя има своята характерна миризма, която я прави лесна за разпознаване. Добрата новина е, че не е претенциозна и успява лесно да си хармонира с всяко едно ястие и останалите подправки, които сме добавили към него. Сприятелява се безпогрешно със сол, сминдух, кардамон, куркума, червен пипер, черен пипер и други.
Разбира се, освен като подправка, чубрицата може да се използва и като билка. В нейния състав присъстват не малко химични компоненти, известни със своето антиоксидантно действие. В нея се съдържат и диетични фибри, успяващи да увеличат добрия холестерол.
Не забравяйте да добавяте тази подправка към ястията, ако искате те да бъдат със завършен вкус и аромат.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?