Вероятно мнозина знаят, че царевицата е дошла при нас от Южна Америка. Затова и сега ще разкажем как я варят или приготвят в Бразилия.
Още: Как да изберем правилните ски обувки за нас?
Още: Кои са най-честите причини за поява на конденз в банята?
Там също са открили, че, както и при нас, най-добра за варене е прясната и сладка, т. нар. „млечна“, царевица. Ще я намерите през летния сезон – но как да изберем?
Потърсете царевица, чиито мамули са увити в листа, които са яркозелени на цвят и плътно увити около мамула – на някои места в България ги наричат „шушлоп“, а другаде „беленица“. Може дори да надникнете под шушлопа, за да се уверите, че зърната са плътни и блестящи. Избягвайте мамули с кафяви петна или дупки, тъй като явно не са свежи и може да са увредени от насекоми.
Защо НИКОГА да не изхвърляте водата от варената царевица?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Предварителна подготовка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Можете да сварите колкото искате царевични мамули, стига съдът да е достатъчно обемен, за да са потопени напълно във вода. Най-напред, трябва да почистите мамулите от въпросния „шушлоп“ и от свилата (нишките).
Как се вари царевица?
Нужна ви е голяма тенджера с обикновена вода – само не добавяйте сол! Солта в този момент прави царевичните зърна твърди и жилави, затова е най-добре да я варите „натюр“ - а посоляването да оставите за после, когато поднасяте сварената царевица за консумация. Напълвате тенджерата с вода и я оставяте да заври. Добавяте мамулите така, че да са изцяло потопени. Варите ги с бъркане от време на време до момента, в който царевицата стане крехка и ярко жълта (приблизително 3-5 минути). След това я изваждате внимателно с решетеста лъжица, отцеждате и сервирате с малко зехтин и сол.
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
Колко време трябва да се вари царевицата?
Бразилските майстори смятат, че обикновено 4 минути са идеалното време за достатъчно сваряване. Все пак, то може да се колебае от 3 до 5 минути в зависимост от това колко мамула варите наведнъж.
Често поставяни въпроси
Нужно ли е да добавям сол във водата при варене на царевица?
Обичайно е добавянето на сол към водата при варене на продукти от рода на картофи, макарони, спагети или други тестени изделия. Така се постъпва, за да не разварят и разпаднат. Но в случая с царевицата най-добре е да пропуснете момента със солта. Иначе царевичните зърна ще се втвърдят и не ще бъдат с необходимата мекота!
Какво ще се случи с нас, ако ядем редовно ЦАРЕВИЦА?
Как да разбера, че царевицата е вече сварена?
Ще разберете, че вашата царевица е готова, когато придобие яркожълт цвят. В допълнение, зърната ще се окажат набухнали и меки. Може лесно да пробвате, като пробиете едно от тях с нож или вилица.
Може ли да варя замразена царевица на кочани?
Да, може да сварите замразена царевицата. Обаче, естествено, варенето обаче ще иска повече време. При замразената царевица този процес е възможно да трае 5-8 минути, докато стане готова за ядене.
Ето някои от най-добрите бразилски рецепти с варена царевица
Царевична крем-супа - вегетарианска супа от прясна или замразена царевица. Подправки – по ваш вкус.
Пържена царевица – класическа рецепта от Южна Бразилия. Тук вече мамулите трябва да се оронят. Пърженето продължава 10 минути. Царевичните зърна трябва да станат златистокафяви и хрупкави.
Крем-царевица – зърната се ронят и варят около 15 минути до получаване на сладка, кремообразна царевична маса.
Южна пържена царевица – царевичният зърна се ронят и варят 5 минути. Отделно в зехтин се задушават бекон и лук. Дръпват се от огъня и добавяте царевицата, смесвате и разбърквате.
„Елотеш“ - популярна „улична“ царевица, задушена в мексикански пикантен сос „чипотле“. Сосът „чипотле“ се приготвя от сушени и пушени червени чушки, средно люти. Използва се и като един на видовете на популярния сос „табаско“.