Пастърмата е перфектното мезе за вино, за бира, че дори и за люта домашна ракия. Разбира се, пастърмата в магазина е хубава, но нищо не може да се сравни с домашно приготвената пастърма от телешко или свинско месце. А добрата новина за всички любители на вълчите мезета е, че никак не е трудно да се приготви и изсуши пастърма в домашни условия - трябват ви само прясно месо, морска сол и подправки на вкус.
Вкусна пастърма - как да я приготвяме
СНИМКА: iStock
След като отстраните всички ципи и тлъстини от месото го сложете в съд със сол, така че солта да го покрие от всички страни и оставете в хладилник между 18 и 36 часа. Следва обезсоляването на месото, което се прави, като се накисне в чиста студена вода и се държи там горе-долу колкото е стояло и в солта. Остава само да го подсушите и подправите с любимите си подправки.
Още: Домашна пастърма: Полейте месото с водка или коняк
Последната и най-отговорна фаза е сушенето на пастърма в домашни условия, която си има своите тънкости. На първо място ви трябва голяма игла и обущарски конец. Месото се пробива в единия край, промушва се конеца и се прави примка, която да е достатъчно голяма, за да може да се закачи на пирон.
Най-добре е домашно приготвената пастърма да се суши на сухо и проветриво място, при постоянна температура около 10 градуса. С други думи, идеални за целта са мазета, тавани или остъклени балкони.
Времето за сушене на домашната пастърма варира и може да е около 10-15 дни, като не бива в никакъв случай да остава повече от 15 дни, за да не стане прекалено суха.
Сушенето става в хладилник или навън, ако времето позволява. За сушене навън температурите не трябва да надвишават 7-8 градуса. Добре е да е сухо и студено. Съхне за около 10-12 дена, зависи от вашия вкус за сухо. В хладилника подготвеното месо се слага задължително върху скаричка и съхне около 15 дена, може и малко повече зависи от хладилника.
Още: От какво месо се прави най-вкусната пастърма?