Наследен от китайската медицина, известен от хиляди години с полезните си свойства, зеленият чай е познат, препоръчван и консумиран и днес като здравословна и природна напитка, която има доказано благотворно влияние върху организма. Фактът, че не преминава през ферментация прави зеления чай толкова полезен за здравето, тъй като гарантира, че антиоксидантите и полифенолите в него се запазват. За да се възползвате максимално от полезните качества на зеления чай, важно е да знаете как да го приготвяте и консумирате, както и кога да пием зелен чай – по кое време на деня – на пълен или на празен стомах. Но преди това нека си припомним защо да пием зелен чай.
Още: Как да изпечем най-лесно суджука на фурната
Още: Защо много хора пият чай от иглика при силна кашлица?
Въздействие на зеления чай върху здравето или 7 причини да пиете зелен чай
1. Зеленият чай е популярен сред хората, стремящи се към сваляне на килограми и контрол на теглото, тъй като подобрява метаболизма. Не е случайно, че е съставка в различни продукти за отслабване.
2. Зеленият чай ви помага да поддържате зрението си и ви предпазва от развитие на глаукома. Това се дължи на съдържащите се в него витамини Е и С.
Още: Коя е най-честата причина за слабост в задните крака на куче?
Още: С горещ или със студен сироп е по-добре да заливаме баклавата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Топ 7 съвета за побеляла коса, които ще ви спестят много ядове
Още: Защо е хубаво да се накиснат суровите ядки преди консумация?
3. Витамин С е не само мощен антиоксидант, но и витамин за грижа за правилното функциониране на имунната система, а, както разбрахте, той се среща в значителни количества в зеления чай.
4. Зеленият чай може да бъде много полезен против дегенеративни заболявания и развитие на Паркинсон и Алцхаймер. Това действие се дължи на богатството от антиоксиданти в зеления чай.
5. Антиоксидантите в зеления чай забавят производството на калциеви оксалатни утайки, с което той се оказва и отлично средство против бъбречни заболявания и най-вече против образуването на камъни в бъбреците.
Още: Знаете ли как влияе алкохолът на сърцето?
6. Зеленият чай редуцира риска от сърдечно-съдови заболявания според голямо проучване в Япония сред 40 000 възрастни. За да има подобно въздействие, зеленият чай трябва да се консумира в значителни количества ежедневно – минимум 5 чаши.
7. Зеленият чай помага при регулирате нивата на кръвната захар, с което се явява ценен за пациентите, страдащи от диабет тип 2.
Кога да пием зелен чай и как?
След като знаем ползите от консумацията на зелен чай, е важно да разберем как и кога да пием зелен чай, преди да посегнем към него, за да се възползваме максимално от качествата му.
Макар да се счита, че зеленият чай е по-полезен на празен стомах, консумацията му преди хранене не е добра идея, тъй като е богат на полифеноли (танини), които, приети на празен стомах, могат да предизвикат киселини, стомашни болки, гадене и неразположение. Ако пиете зелен чай заедно с храна или непосредствено след нея, също няма да се възползвате максимално от здравословните му ползи.
Преди или след хранене - кога е най-добре да се пие зелен чай
Храненето може да попречи на усвояването и функционирането на епигалокатехин-3-галат (EGCG) и желязо. Най-доброто време за консумация на този чай, ако го приемате заради здравето или за отслабване, е час-два след храна – когато тя се е усвоила.
Това обаче далеч не са единствените правила, свързани с консумацията на зелен чай. Някои са интересни и невероятни, поради което много хора допускат грешки при консумацията, породени от незнание. Знаете ли, че не трябва да сипвате зеления чай в метален съд или да го разбърквате с метална лъжица? Металът може да доведе до тъмно оцветяване на зеления чай, както и да добави метален вкус към матчата.
Нещо повече – съществува опасност така да консумирате и тежки метали, които могат да предизвикат различни разстройства в тялото. Ето защо специалистите препоръчват горещо да избягвате използването на съдове от неръждаема стомана, когато приготвяте зелен чай. Доверете се на стъклото и други материали и оставете метала настрана. Желязото и медта в метала водят до неприятен горчив вкус на чая. И тъй като не очакваме да знаете от какво е направен всеки метален съд и какво съдържа, най-добре просто използвайте стъкло и се насладете на ползите от чая.
Статията има само информативен характер и не замества консултация със специалист.