В края на 20 век загрижеността за нивата на холестерола в кръвта достигна своя връх. Никой не разбра неговите разновидности и значение за организма. Хората знаеха само едно нещо: високият холестерол увеличава риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания. Много внимание се обръща на съдържанието на холестерол в храните. И така яйцата се озоваха в списъка с нежелани продукти.
В крайна сметка, едно кокоше яйце съдържа повече от 200 mg холестерол. За сравнение: 100 грама месна мазнина съдържа само 110 мг, а пилешкото месо съдържа 80 мг.
Да, яйцата са с високо съдържание на холестерол, но...
Да започнем с факта, че има много холестерол само в жълтъка - до 450 mg на 100 грама, а в белтъка изобщо няма. Трябва ли да се откажем от жълтъците заради това? Нека споделим фактите, а вие решете сами.
Варени яйца - сутрин или вечер е по-добре да се ядат
Факт 1
Само една трета от холестерола в нашето тяло идва от храната. Останалите две трети се синтезират от черния дроб (80%), червата (10%) и кожата (5%).
Факт 2
Излишният холестерол от храната се абсорбира от чревната микрофлора и почти не влияе върху нивата на холестерола в кръвта, за разлика от този, който се произвежда от тялото.
Факт 3
Има лош и добър холестерол. Нивото на лошите мазнини се влияе от наситените мазнини, които са много малко в яйцата.
Факт 4
Жълтъкът съдържа лецитин. Предотвратява образуването на мастни натрупвания (холестеролни плаки) по стените на кръвоносните съдове. Едно яйце може да осигури 50% от дневната нужда от лецитин.
Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
И така, вредно ли е яйцето или не?
Яйцата, както всяка друга храна, могат да навредят на тялото. Например, ако са застояли, неправилно приготвени или забранени заради заболяване.
Яйцата са мазен и високобелтъчен продукт, чието смилане натоварва стомашно-чревния тракт и бъбреците. За хора с храносмилателни разстройства, бъбречна недостатъчност, заболявания на черния дроб и жлъчния мехур такава храна може да бъде противопоказана. По същата причина яйцата не се препоръчват да се включват в менюто при щадящи диети. Позволено е само едно яйце на ден, рохко сварено или като част от омлет на пара - в тази форма е по-лесно смилаемо.
Кое е по-добро: рохко или твърдо сварено?
Рохко сварените яйца се усвояват по-бързо и запазват повече хранителни вещества, но недостатъчно сварените жълтъци могат да бъдат опасни. Ако яйцето е произведено в нарушение на санитарните стандарти или е съхранявано с повредена черупка, то може да стане носител на патогенна микрофлора. Златната среда е 5-6 минути след завиране. През това време яйцето ще се свари, но няма да загуби ползите си.
За перфектно сварени яйца - ето как да уцелим точното време
Ако искате безопасно да ядете рохки, пържени или поширани яйца, купете пресни яйца от позната птицеферма и производител.
Съвременни стандарти за консумация на яйца
1. Възможно ли е да се ядат по 2 яйца всеки ден?
Националният медицински изследователски център за терапия и превантивна медицина съобщава, че едно или две яйца дневно е норма за здрав възрастен.
2. Може ли повече?
Повечето диетолози и лекари са съгласни, че възрастните могат да ядат 5-6 яйца, а децата 2-3 яйца веднъж седмично на едно ядене, без това да се отрази на организма.
Спортистите, които изразходват много енергия и се нуждаят от много протеини, имат право да ядат до 6-10 яйца на ден. Препоръчително е да се ядат само белтъците, а жълтъците да се ограничат до 2-3 броя.
3. И въпреки това са полезни.
Кокошите яйца, с относително ниско съдържание на калории (157 kcal на 100 грама), доставят на тялото чист животински протеин, витамини (предимно витамин D и витамини от група В) и минерали: желязо, селен, йод, мед и др.
Какво ще се случи с тялото ви, ако ядете по 2 варени яйца на ден?
Редовната консумация на яйца подобрява общото състояние на организма и спомага за здрави кости, мускули и кожа. Яйчните белтъци помагат за контролиране на апетита, насърчавайки ситостта. Помагат при отслабване.
Яйчният жълтък съдържа голямо количество омега-3, което е необходимо за здравето на сърцето, кръвоносните съдове и мозъчната функция. Омега-3 също имат противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляване на риска от развитие на хронични възпалителни заболявания като артрит и астма.
Заключение: консумацията на яйца всеки ден е не само възможно, но и необходимо. Основното нещо е да спазвате умереността и да не намалявате ползите им чрез неправилни методи на готвене.