Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е утре, 14 декември?

13 декември 2024, 22:17 часа

Днес, 14 декември, в православния календар е денят, в който се почита паметта на светите мъченици Тирс, Левкий, Филимон, Ариан, Калиник. Те са християнски светци, пострадали заради вярата си в Христос през 3 век по време на гоненията, започнати от римските императори. Ето какво е важно да знаете за традициите, обичаите и забраните, свързани с празника.

История на църковния празник

Тирс е бил римски войник в Кесария във Витиния. Той искрено се обърнал към християнската вяра, осъзнал истината на Евангелието и отказал да се покланя на езическите богове. Заради това бил затворен и изтезаван, но не се отрекъл от Христос. След многобройни издевателства Тирс приел мъченическа смърт.

13 декември - какъв църковен празник е и 3 забрани за деня 

Левкий бил благочестив християнин, известен със своя праведен живот и благочестие. Той открито проповядвал християнството, призовавайки езичниците към покаяние и вяра в Христос. Затова е бил арестуван и осъден на смърт. Левкий храбро издържал мъченията и бил екзекутиран заради вярата си.

Филимон бил талантлив музикант и актьор, служил в езически храмове. Обръщането му към християнството става след среща с Ариан, който го призовал да вярва в един Бог. Скоро след това Филимон, заедно с Ариан, бил заловен и подложен на тежки мъчения, но и двамата останали верни на Христос.

Ариан бил християнин и философ, известен със своите знания и благочестие. Той помогнал за обръщането на Филимон към християнството, за което той самият пострадал. И двамата били заловени, измъчвани и след това екзекутирани заради тяхната вярност към Христос. Калиник бил съдия, който, като наблюдавал храбростта на мъчениците и съпътстващите страданията им чудеса, сам повярвал в Христа. За това той също е бил затворен, измъчван и екзекутиран.

 

12 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

12 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

 

Тези свети мъченици стават пример за непоклатима вяра и преданост към Христа дори и пред лицето на смъртта. Животът им свидетелства за силата на вярата, която побеждава страха, както и за Божията благодат, която укрепва душата в най-трудните моменти.

Какво не трябва да правите на църковния празник утре?

Не яжте, докато четете, в противен случай може да „изядете“ ума си. Не можете да се карате, да ругаете или да злословите, защото в живота ви ще влезе само негативизъм.

На църковния празник 14 декември църквата не одобрява нецензурния език, ругатните, особено с близките, мързела, завистта и лъжата. Човек не трябва да отказва помощ и милостиня, да злоупотребява с алкохол или да нарушава правилата на поста, ако пости.

11 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Според народната мъдрост на този ден не трябва да оставяте къщата неизмита, в противен случай може да се разболеете. Не трябва да започвате нови дела - те ще бъдат неуспешни.

Какво можете да правите на 14 декември?

Ако на този ден кучетата лаят непрестанно, това означава, че ще завали сняг. Ако враните грачат силно, очаквайте силно застудяване на времето. Ако звездите блестят ярко, очаква се виелица. Ако има слана по дърветата - през лятото ще има много роса. Ако духа северен вятър - пролетта ще е късна и студена. Ако облаците се движат срещу вятъра - пролетта ще е ранна и топла.

10 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Според народните вярвания на този ден трябва да се измиете и изкъпете добре, тогава ще имате добро здраве през цялата година.

На православния празник на 14 декември вярващите се обръщат с молитви към светиите да ги укрепят във вярата и да им дадат сила да издържат на житейските несгоди, молят се за здраве и душевен мир.

Но този ден се смята за един от най-опасните в годината - в старите времена вярвали, че по това време навсякъде ходят зли духове и хората се пазели от среща с тях. За да изплашите злите духове, трябва да измиете лицето си сутрин - злите духове се страхуват от вода, а също и да почистите къщата - където има ред, злото няма да проникне.

8 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес