Нивата на алкохол и кръвна захар са обратно пропорционални: колкото повече алкохол влиза в тялото, толкова по-ниско е нивото на кръвната захар и обратното, колкото по-малко алкохол остава в кръвта, толкова по-високо се повишава захарта. Това се дължи на факта, че силните напитки блокират производството на глюкоза от гликоген в черния дроб и забавят усвояването на въглехидратите от храната.
Силните алкохолни напитки (водка, коняк, уиски) съдържат много етилов алкохол и малко въглехидрати. Те понижават нивата на кръвната захар чрез инхибиране на глюконеогенезата, процеса на производство на глюкоза от различни от глюкоза източници. Въпреки това, при прекомерна консумация на силни напитки, рискът от хипогликемия се увеличава.
Нискоалкохолните напитки (бира, шампанско, сладки или полусладки вина) съдържат по-малко етилов алкохол и повече въглехидрати. Те повишават нивата на глюкозата чрез доставяне на допълнителна захар. Въпреки това, при прекомерна консумация на нискоалкохолни напитки, рискът от развитие на хипергликемия се увеличава.
Как 100 грама твърд алкохол влияят на организма ни
Алкохолът увеличава стреса върху черния дроб
Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло. Той изпълнява много функции, свързани с метаболизма, пречистването на кръвта от токсини, синтеза на протеини и мазнини, съхранението на гликоген и витамини. При диабет играе роля в регулирането на нивата на глюкозата, като я освобождава или усвоява в зависимост от нуждите на тялото.
Алкохолът понижава захарта и причинява сериозни увреждания на черния дроб, тъй като е отрова, която той трябва да неутрализира и елиминира. В същото време черният дроб изразходва много енергия и ресурси за обработка на етанол, не може напълно да изпълнява други функции. Силните напитки увреждат клетките му и причиняват възпаление, фиброза и цироза. Това води до намаляване на обема на здравата чернодробна тъкан и нарушаване на кръвоснабдяването на органа.
При диабет алкохолът влошава състоянието на черния дроб и води до развитие на усложнения:
Нарушен метаболизъм на глюкозата. Алкохолът забавя процеса на гликогенолиза - разграждането на гликогена. Това увеличава риска от развитие на хипогликемия. Той също така пречи на процеса на глюконеогенеза - образуването на глюкоза от неглюкозни източници като аминокиселини и лактат. Това води до лактатна ацидоза - натрупване на млечна киселина в кръвта.
Нарушаване на метаболизма на мазнините. Алкохолът насърчава образуването на мастни киселини в черния дроб и нарушава тяхното окисляване. Това провокира мастна дегенерация на органа - отлагането на мазнини в клетките. Заболяването може да прогресира до стеатохепатит - възпаление на черния дроб с клетъчна некроза. Стеатохепатитът води до фиброза и цироза - заместване на нормалната чернодробна тъкан с белези.
Разстройство на протеиновия метаболизъм. Алкохолните напитки пречат на протеиновия синтез в черния дроб, който е необходим за много процеси в тялото. Например, албуминът е протеин, който пренася вещества в кръвта и поддържа онкотичното налягане. При неговия дефицит се развива оток, асцит - натрупване на течност в коремната кухина, хипотония - понижаване на кръвното налягане. Алкохолът пречи на синтеза на фактори на кръвосъсирването, които предотвратяват кървенето.
Какъв алкохол може да се пие при високо кръвно
Какъв алкохол можете да пиете, ако имате диабет?
Изберете алкохол с ниско съдържание на въглехидрати (сухо вино, шампанско, лека или безалкохолна бира, водка, коняк, ром). Те понижават нивата на кръвната захар чрез инхибиране на глюконеогенезата, процеса на производство на глюкоза от различни от глюкоза източници. Трябва обаче да внимавате да не превишавате допустимата доза, тъй като излишъкът от етанол води до хипогликемия.
Допустимо количество алкохол при диабет
Като цяло можете да следвате следните препоръки:
· за мъже не повече от 2 стандартни порции на ден или 14 порции на седмица;
· за жени максимум 1 стандартна напитка на ден или 7 на седмица.
· Една стандартна порция алкохол се равнява на 10 грама чист алкохол. Това отговаря на 100 ml сухо вино