Слънцето и жегата (най-вече температурата на въздуха над 40 градуса) могат да бъдат изключително опасни. На някои може да им хареса да събират тен, но позитивите от излагането на слънце по това време на годината могат да бъдат помрачени от топлинен или слънчев удар. Ето каква е разликата между тях и какво трябва да направите, ако вие или ваш близък се озовете в подобна ситуация.
Слънчев удар
Това може да се случи, ако се излагате на слънце продължително време без шапка. Основният симптом е прегряване на главата и зачервяване на кожата на лицето при нормална телесна температура. С течение на времето може да се появи главоболие, замаяност, гадене, шум в ушите, сънливост и дори загуба на съзнание.
Какво трябва да се направи?
При първия признак на слънчево изгаряне, се преместете на сянка. Охладете главата и шията си с влажна кърпа. Пийте повече вода, но само ако не повръщате. Ако състоянието ви не се подобри до 15 минути, потърсете лекар.
Топлинен удар
В случая се наблюдава повишение на общата телесна температура до 40 градуса и повече. Пулсът се ускорява, кожата става гореща и суха поради нарушената терморегулация. Появяват се умора и изтощение, гърчове и повръщане, замаяност, объркване или халюцинации и загуба на съзнание.
Какво трябва да се направи?
Преместете се на сянка и повдигнете горна част на тялото си. Пийте вода.
Ако човек с топлинен удар изпадне в безсъзнание, поставете го да легне и незабавно извикайте линейка. Тялото може да се охлажда с влажни кърпи, които е добре да се поставят на главата и шията. Не потапяйте пострадалия в студена вода и не слагайте лед върху тялото - това може да доведе до опасна реакция.