Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е значението на ОК?

04 април 2022, 14:00 часа

Съществуват многобройни опити да се обясни произхода на израза “ОК”, който става особено популярен в САЩ в средата на 19-ти век. Голяма част от тези опити са спекулативни. 

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

В книгата си “Митове за думите” Дейвид Уилтън изброява няколко теории за произхода на ОК. Според една от тях ОК идва от гръцкото “olla kalla” (всичко е наред), според други идва от “okeh” на индианското племе чокто, което има подобно значение. Трети обясняват ОК с телеграфния термин Open Key.

ОК в Boston Morning Post през 1839 г

Етимологът Алън Рийд от Колумбийския университет твърди, че рождената дата на ОК е 23 март 1839 г. Тогава този израз се появява на втора страница на вестник Boston Morning Post.

В съботното издание на Boston Morning Post редакторът Чарлс Гордън се опитва да се пошегува с конкурентния вестник Providence Journal, като вмъква съкращението “о.к.” в края на параграф. Вместо да предизвика шеги изразът влиза постоянно в речника, като най-популярния израз в света.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

7 стари български думи, чието значение ще ви ШОКИРА

Защо Гордън се опитва да се пошегува? Явно е искал да използва ОК като съкращение на “oll korrect“, шеговито грешно изписване на 'all correct” (“всичко е вярно”), с което е искал да иронизира Providence Journal.

Днес не можем да усетим хумора, но на времето това е било изключително забавно. Според историкът Кристофър Клайн: “В опит да покажат чувство за хумор младите, образовани представители на елита съзнателно са изписвали грешно думи и са използвали техните съкращения като жаргон”.

Думата ОК се появява отново на страниците на вестник Boston Morning Post само след няколко дни, както и в други ежедневници в страната.

Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Цялата история на тази дума е описана в книга със заглавие “ОК: Невероятната история на най-великата американска дума” от Алън Меткалф.

15 български думи, които младото поколение НЕ знае

ОК в лозунг на президентските избори през 1840 г.

Изразът се използва в лозунга на Демократическата партия по време на изборите за президент на САЩ през 1840 г. Кандидатът на Демократическата партия Мартин Ван Бюрън получава прякора “Old Kinderhook” (Стария Киндерхук) от името на селцето, където е роден в щата Ню Йорк. Оттук поддръжниците му основават клуб “ОК”. Редакторът на New York Morning Herald се подиграва на ментора на кандидата за президент Андрю Джаксън, за когото пише, че е толкова неграмотен и си мисли, че “ole kurrek” е правилното изписване на “all correct”, поради което пишел  “О.К.” на всички документи за одобрение. Този негов навик започва да се използва в документите в цяла Америка. Американските избиратели така и не повярваха, че Ван Бюрън е ОК. Опонентът му Харисън печели изборите през 1840 г. Същото прави и думата ОК.

Изразът започва да присъства във всекидневните речи, а през 1864 г. е включен в Речника на жаргона и вулгарните думи. Появява се периодично и в популярната култура.  

Днес ОК се използва в почти всички езици по света и напълно измести местните изрази за “добре, супер, страхотно, наред, правилно” и пр.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес