Ако четете този текст, може би вече знаете, че акнето е досадно и вероятно няма само един фактор, който да причинява пъпките по брадичката ви. В сравнение с други части на тялото, пъпките в областта на брадичката и челюстта обикновено се характеризират с възпаление, което ги кара да изглеждат като папули. Има някои често срещани причини за тяхната поява:
1. Стрес
Умственото напрежение не само може да ви накара да се чувствате тревожни и претоварени, но може да се отрази и на здравето на кожата ви. Накратко, това се дължи на факта, че организмът реагира на стреса, като освобождава хормон, наречен кортизол. Твърде много кортизол може да увеличи възпалението - отговора на имунната ви система на възприеманата заплаха - и да направи кожата ви по-чувствителна.
Още: Акне и още 5 мита за кожни проблеми, в които мнозина все още вярват
Когато сте под стрес, мастните ви жлези също произвеждат повече мазнина, която може да запуши порите ви и да допринесе за появата на бели и черни точки.
2. Хормонални колебания
Когато мислите за хормонално акне, може би си представяте пъпчив тийнейджър в разгара на пубертета. Често срещано погрешно схващане обаче е, че разочароващите дни на текстурирана и неравна кожа приключват със завършването на гимназията. Възрастните също се сблъскват с това. Някои хора дори могат да забележат акне за първи път през 20-те си години.
Нивата на хормоните ви могат да се променят на всяка възраст по много причини, например по време на пубертета, менструалния цикъл или менопаузата, и колебанията в естрогена, андрогените, прогестерона или инсулина обикновено са отговорни за дълбоките, болезнени пъпки по брадичката, защото предизвикват повишено производство на себум.
Още: Какво никога не трябва да ядем при акне?
Той се отделя от мастните жлези, които са навсякъде по лицето ни, и е важна за овлажняването и защитата на кожата. Но когато организмът ви произвежда твърде много, порите ви могат да се запушат. Ето защо хората с мазна кожа са особено склонни към акне.
3. PCOS
Говорейки за хормони, ако сте опитали всичко - от кремове и гелове без рецепта до медикаменти с рецепта, и все още забелязвате петна предимно около брадичката и устата, може би имате признаци на синдрома на поликистозните яйчници (PCOS) - скрит здравословен проблем, който често води до това организмът да произвежда твърде много андрогени (т.нар. полови хормони като тестостерон).
4. Маски за лице
Още: Шампоани, восък и гел са виновни - неочаквана причина за акне
Маските за лице все още са необходими аксесоари за много хора, особено за тези, които са с понижен имунитет. Носенето на маски може да предизвика специфичен вид акне, при който повтарящото се триене и физическото възпрепятстване на космения фоликул води до запушване на порите.
Как да лекуваме акне по брадичката?
1. Обработвайте пъпките с бензоил пероксид или салицилова киселина
Когато става въпрос за упорито акне на брадичката, бензоил пероксидът трябва да бъде новият ви най-добър приятел в грижата за кожата. Това достъпно лечение действа, като отстранява мъртвите кожни клетки, освобождава клетките от излишната мазнина и убива бактериите, които предизвикват акне.
Друго чудесно ексфолиращо лечение е салициловата киселина, която също може да отпуши порите, и обикновено се предлага под формата на кремове, серуми и почистващи продукти.
Тези съставки могат да бъдат и изключително дехидратиращи, а използването на твърде много от всяка активна съставка може да раздразни чувствителната кожа, да увреди хидратиращата бариера и да влоши акнето. За хората със суха или реактивна кожа е добре да започнат с крем или почистващ продукт с 2 до 5% бензоил пероксид, след което да преминат към по-висока концентрация, например 10%.
2. Добавете ретинол към рутинните си процедури
По-тежкото акне може да изисква по-силни мерки. Именно тук може да се използва ретинол. Ретиноидите са производни на витамин А, които могат да отпушат порите и да увеличат клетъчната обмяна на кожата, което, наред с лечението на акне и неравномерна текстура, може да намали появата на фини линии и да изсветли тена ви като цяло.
Можете да изберете по-силен ретинол с рецепта, като например третиноин, предписан от вашия дерматолог. Ако нямате достъп до лекар или търсите нещо по-слабо интензивно, можете да започнете и с по-меки формули без рецепта.
3. Възстановете кожната си бариера с хидратиращи продукти
Добре известно е, че излишното омазняване допринася за появата на акне, но същото важи и за сухотата. Ако пъпките по брадичката ви сърбят или се лющят, това може да е признак на дехидратация и раздразнение, което всъщност може да накара тялото ви да произвежда повече мазнина и отново да запуши порите.
В такъв случай се откажете от силните активни вещества като бензоил пероксид и ретинол, докато кожата ви се успокои, и включете в ежедневието си леки, немазни хидратиращи съставки, които ще намалят възпалението, като серуми или кремове с хиалуронова киселина или ниацинамид, които по принцип са безопасни за всички типове кожа.