Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как този вид храна може да отрови вашия микробиом?

06 юни 2024, 16:52 часа

Солта е често срещана съставка, разбира се, но твърде много от нея може да причини хаос на червата.

Хората са използвали сол от зората на цивилизацията за обработка, консервиране и подобряване на храни. В древен Рим солта е била толкова централна за търговията, че войниците са получавали своите „салариуми“ или заплати, например в сол.

Стойността на солта беше отчасти като хранителен консервант, който предпазваше нежеланите микроби, като същевременно позволяваше на желаните да растат. Именно тази забележителна способност за регулиране на бактериалния растеж вероятно е помогнала за развитието на ферментирали храни, вариращи от кисело зеле до салам, маслини до хляб, сирене до кимчи.

Хималайската сол не е здравословна? Ето какво наистина съдържа

Днес солта е повсеместна и е силно концентрирана във все по-преработените диети. Натрупват се доказателства, че твърде много сол – по-специално натриевият хлорид, добавен за запазване и подобряване на вкуса на много високо преработени храни – разболява хората. Може да причини високо кръвно налягане и да допринесе за инфаркти и инсулт. Също така се свързва с повишен риск от развитие на рак на стомаха и дебелото черво, болест на Мениер, остеопороза и затлъстяване.

Как вещество, за което преди се смяташе, че струва злато, се е превърнало в нещо, което много медицински институции смятат за ключов предиктор на заболяване?

Солните лобисти може да са един от отговорите на този въпрос. Като гастроентеролог и изследовател във Вашингтонския университет, искам да споделя нарастващите доказателства, че микробите от сенките на червата ви също могат да хвърлят светлина върху това как солта допринася за болестите.

Кръвно налягане и сол

Ролята на натрия в кръвното налягане и сърдечните заболявания се дължи до голяма степен на регулирането на количеството вода в кръвоносните съдове. Казано по-просто, колкото повече натрий е в кръвта ви, толкова повече вода вкарва в кръвоносните ви съдове. Това води до по-високо кръвно налягане и впоследствие повишен риск от инфаркт и инсулт. Някои хора може да са повече или по-малко чувствителни към въздействието на солта върху кръвното налягане.

Скорошни изследвания показват, че солта може да повиши кръвното налягане и по още един начин – чрез промяна на микробиома на червата. Солта води до намаляване на здравите микроби и ключовите метаболити, които произвеждат от фибрите. Тези метаболити намаляват възпалението в кръвоносните съдове и ги поддържат отпуснати, като допринасят за понижено кръвно налягане.

С изключение на определени организми, които виреят в солта, наречени халофили, високите нива на сол могат да отровят почти всеки микроб, дори и тези, които тялото ви иска да задържи. Ето защо хората използват сол от дълго време, за да консервират храната и да предотвратят нежеланите бактерии.

Но съвременните диети често имат твърде много натрий. Според Световната здравна организация здравословната консумация възлиза на по-малко от 2000 милиграма на ден за средностатистически възрастен. Глобалният среден прием от 4310 милиграма натрий вероятно е увеличил количеството сол в червата над здравословните нива.

Две причини, заради които трябва да добавите щипка сол към меда

Как солта влияе на здравето чрез червата

Натрият е свързан със здравни резултати, различни от кръвното налягане, и вашият микробиом също може да играе роля тук.

Диетите с високо съдържание на натрий и по-високите нива на натрий в изпражненията са значително свързани с метаболитни нарушения, включително повишена кръвна захар, мастно чернодробно заболяване и наддаване на тегло. Всъщност едно проучване изчислява, че за всеки един грам дневно увеличение на натрия в храната има 15% повишен риск от затлъстяване.

Водещо обяснение защо увеличеното количество сол може да доведе до наддаване на тегло, въпреки липсата на калории, е, че натрият увеличава апетита. Когато натрият се комбинира с прости захари и нездравословни мазнини, тези така наречени хипервкусни храни могат да бъдат свързани с натрупване на мазнини, тъй като те са особено добри за стимулиране на центровете за възнаграждение в мозъка и подобно на пристрастяване хранително поведение.

Други обяснения за ефекта на солта върху метаболитните заболявания, с различни количества доказателства, включват повишена абсорбция на захар, повишени кортикостероиди, получени от червата, и захар, наречена фруктоза, която може да доведе до натрупване на мазнини и намаляване на потреблението на енергия за производство на топлина.

Нужда от добавяне на по-малко сол

Въпреки че много страни прилагат национални инициативи за намаляване на солта, консумацията на натрий в повечето части на света продължава да нараства..

Как можете да нахраните добре чревния си микробиом, като същевременно внимавате за приема на сол?

Започнете с ограничаване на консумацията на силно преработени храни: солено месо (като бързо хранене и сушено месо), солени лакомства (като крекери и чипс) и солени промъквания (като безалкохолни напитки, подправки и хляб).

Вместо това се съсредоточете върху храни с ниско съдържание на добавен натрий и захар и с високо съдържание на калий и фибри, като непреработени храни на растителна основа: боб, ядки, семена, пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци. Ферментиралите храни, въпреки че често са с високо съдържание на натрий, също могат да бъдат по-здравословен вариант поради високите нива на късоверижни мастни киселини, фибри, полифеноли и калий.

И накрая, помислете за баланса на хранителния натрий и калий. Докато натрият помага да се поддържа течността в кръвоносните ви съдове, калият помага да се поддържа течността в клетките ви. Диетичните натрий и калий се консумират най-добре в балансирани съотношения.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес