Обичате ли люти чушки? Може да предпочитате “много люти” или “малко люти” чушки. Сигурно си мислите, че лютивостта е субективно понятие и зависи от личните предпочитания и усещане. Но всъщност лютивостта може да се измери. Мерната единица за люто се нарича сковил SHU (съкращение от английски: Scoville Heat Unit), кръстена на Уилбър Сковил.
Кой е Уилбър Сковил?
Уилбър Сковил е американски фармацевт, автор на книгите “Изкуството на смесване на съставки” и “Есенция и парфюми”. В историята остава не с тези книги, а с това, че създава скалата за измерване на пикантни и люти храни.
Още: При садене на люти чушки на открито - ето за какво да внимаваме
През 1912 г. Сковил работи за мултинационална фармацевтична корпорация върху лютивостта в различните сортове люти чушки и така създава т.нар. органолептичен тест на Сковил. При провеждането на теста се налага смесване на определено количество сушени чушки с алкохол. Тази смес е тествана в нарастваща концентрация от група от 5 души. Лютивост се регистрира, когато трима от петимата участници в проучването, я долавят. Измерването на лютивостта се базира върху това колко пъти трябва да се разреди концентрат от веществото, за да престане да люти. Така се създава скалата на Сковил или измерителната единица сковил.
Сковил съзнава, че човешкият език привиква към активната съставка на лютите чушки - капсаицин, поради което усещането за лютивост зависи от времето, за което се извършва консумацията.
Скалата на Сковил
Скалата на Сковил започва от 0, което означава, че при 0 сковила не се усеща лютивост, както е при сладките чушки. Най-високото ниво представлява чист капсаицин, чиято стойност е 16 000 000. Нормално ястие с чили може да достигне до 30 000 сковила.
Още: Ако обичате пикантното - ето как да отглеждате люти чушки в саксия
Най-лютата чушка в света
Официално най-лютата чушка, шампион в книгата на Гинес, беше Каролина Рийпър, която достига цели 2 000 000 сковила. Тя е от семейство Capsicum chinense. Представлява "убийствен" хибрид, създаден от американеца Ед Къри и е кръстоска между пакистанска Нага и Червено Хабанеро. Вкусът ѝ е наситен с плодов аромат, като първоначалната хапка е сладка, след което веднага се усеща като "разтопена лава". Тя е около 10 пъти по-люта от традиционно лютите чушки в България. Трябва много да се внимава, когато се консумира. Препоръчително е да се кисне в гореща вода за около 20 минути и тогава да се консумира: Нов световен рекорд за най-люта чушка: Пепър Екс детронира Каролина Рийпър (ВИДЕО)
Най-популярната чушка в света
Халапеньо е най-популярната чушка в света, вече и в България, но не е най-лютата. Произхожда от град Халапа, Мексико. Според историци древните ацтеки я отглеждат, но не за консумация. Те изсушават и пушат чушките вместо да ги ядат. Халапеньо са първите чушки, които пътуват в Космоса на борда на совалка на НАСА. Тя е изключително полезна за здравето. Съдържа витамин С, помага за понижаване на кръвното налягане, облекчава мигренозните главоболия и подпомага отслабването. Има приятно леко до средно лютив вкус, подходяща е за туршии и сосове. Лютивостта ѝ е 2 500 - 8 000 сковила.
Рекорд за ядене на люти чушки
През 2022 г Грегъри Фостър поставя рекорд в ядене на люти чушки в Сан Диего, САЩ. Той успява да изяде 10 чушки от сорта Каролина Рийпър само за 33,15 секунди.
Още: Люти чушлета с кисело мляко – най-вкусната разядка за 10 минути
Полезни ли са лютите чушки
Лютите чушки стимулират апетита, кръвообращението и притока на кръв. Помагат при лошо храносмилане, за облекчаване на напрежението и мускулните болки. Имат антибактериален ефект. Това е една от причините лютите чушки да са толкова популярни в кухнята около Екватора.
Чушките съдържат витамини А, В1, В2, В3 и Е, желязо и калций. В сравнение с лимоните имат два пъти повече витамин С. Освен това, капсаицинът предпазва стомашната лигавица от ефекти на алкохол или аспирин, което помага за детоксикацията на черния дроб и намаляване нивата на мазнини в кръвта. Пикантните храна са най-здравословният наркотик в света, защото ви правят щастливи. Смята се, че това е така, защото тялото не може да направи разлика между лютото и болката, а болката освобождава ендорфини в мозъка, които се регистрират като чисто щастие.
ОЩЕ: НАЙ-ЛЮТАТА българска чушка: Запознайте се с нея и създателите ѝ (ВИДЕО)
Източник: "Пикантино"