Докато правото хоро го владеем всички или почти всички, то популярното със сложността си и обикновено бързото си темпо народно хоро от Северняшката фолклорна област – Ганкино хоро – ще затрудни много от дамите.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Ганкино хоро се играе най-често в Оряховско, Белослатинско и Плевенско, но на празници се свири в различни части на страната. За да не се чувствате неловко и да останете на масата, гледайки другите как се забавляват, защото не знаете как се играе правилно Ганкино хоро, може да поправите пропуска и да овладеете стъпките, тайните и тънкостите му още сега.
Макар да е трудно и бързо хоро, може да научите как се играе правилно само за няколко часа, ако сте мотивирани и имате желание, а ние сме тук, за да ви помогнем в това начинание. Нещо повече – ще ви разкажем за произхода на името му, за фолклорната област, на която го дължим и други любопитни факти, с които да смаете приятелките си.
В кои други страни се играе хоро?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Ганкино хоро – какво знаем за него?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Ганкино хоро е сред най-популярните хора заедно с Дунавското в една от шестте – най-колоритната и многолика фолклорни области у нас – Северняшката, обхващаща части от Стара планина и цялата Дунавска равнина.
Може би именно големите ѝ размери и това, че е най-голямата у нас я правят толкова многолика и богата на тактове, народни носии, фолклорни облекла, отличаващи се с пъстротата и богатството на украси и бродерии, богатство, което присъства и по отношение на народните танци в областта – хората.
За Северняшката фолклорна област са характерни живите, бързи и игриви хора, които се играят леко и с малки стъпки, но обикновено са трудни и изискват не само познаване на стъпките, но и много енергия, тъй като са свързани с много подскоци и са бързи. Хората в тази фолклорна област се играят в кръг или полукръг и всичко казано до тук неминуемо се отнася и за Ганкино хоро, което днес ни интересува най-силно.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Ганкино хоро, едно от тези, с които свързваме Северняшката фолклорна област, е кръстено на името на жена, за която се пее в първоначалния текст: „Ес нагоре, Гано, ес надолу”.
Кое българско хоро се смята за най-трудното за изиграване?
Ганкино хоро – как се играе?
Ганкино хоро се брои „раз-два-три-и-четири-пет”. Ако ще се хващате на него, заредете се с енергия и се снабдете с чифт удобни обувки. Бързо хоро, с много подскоци, много живо и енергично, то може да се окаже предизвикателство за дългата празнична рокля и високите ви токчета.
Хороводецът често извива хорото в различни посоки, като така се образуват красиви фигури, но за начинаещите това прави справянето със стъпките още по-трудно – бъдете готови за това, ако попаднете на хороводец, вещ в танците и по-специално в народните хора и Ганкино хоро. Не е случайно, че Ганкино хоро е сред т.нар. криви хора – характерният сложен такт, ритъмът и именно тези фигури, за които говорим, са причината за това. И макар да има различни разновидности на това хоро, обикновено се играе в кръг – затворен или отворен, а играещите го са с ръце хванати за длани, свити в лактите или обтегнати, спуснати ниско долу. А какви са стъпките?
Трудно ще е да ги опишем с думи, тъй като са свързани с много движения, подскоци, връщане назад и не могат да бъдат пресъздадени със силата на думите, но може да ги видите онлайн – има налични и самоучители, и клипове, показващи цялата красота на Ганкино хоро, както и материали на забавен каданс, за да може да попиете стъпките на хореиграчите и да изненадате всички, които си мислят, че не знаете как се играе Ганкино хоро.