Можете да си изсушите чубрица сами и да се радвате на вкусна и ароматна подправка дълги месеци. За да имате перфектната сушена чубрица, трябва да извадите с корените чубрицата, когато е настъпил периодът за бране. Има различни начини за сушене на чубрица. Когато се суши чубрицата, се изпарява излишната влага от растенията, а биологично активните вещества се запазват.
Съвети за сушене на чубрица
Чубрицата не трябва да се суши на пряка слънчева светлина, защото така много от полезните вещества в нея могат да бъдат унищожени. Правилно изсушената чубрица не променя аромата и цвета си.
Още: Има ли разлика между риган и чубрица?
Най-добре е да закачите клонките чубрица на въже, като вържете около корените всяко растение. Растенията трябва да висят с цветовете надолу. Така чубрицата се суши равномерно и след това остава само да хванете изсушеното растение и да свалите с пръсти листенцата и цветовете, които са изсушени.
Можете да сушите чубрица и между вестници през зимата. За тази цел са подходящи гардероби и шкафове. Отгоре слагате вестник, разпределяте равномерно чубрицата и покривате с вестник, за да не се праши. Веднъж на 2 дни обръщате чубрицата. Когато се суши по този начин, чубрицата може да е накъсана на малки клончета.
Можете да изсушите чубрица и върху дървена решетка, върху която сте опънали марля. Отгоре се покрива с вестник и всеки ден се обръщат растенията, които се сушат.
Сушената чубрица се съхранява до 2 години, като не губи аромата си. Ако сте изсушили чубрицата на цели корени, стривайте я на прах само когато ви се наложи да я използвате директно за приготвянето на ястия. Дори може да използвате целия корен, като го потопите в ястието или супата - така ще получите силен аромат.
Още: Чай от чубрица - за какво е изключително полезен
Ако сте стрили чубрицата, я съхранявайте в плътни хартиени пакети или херметично затварящи се буркани от тъмно стъкло. Кутиите от дърво или от картон също са подходящи. Пластмасовите съдове не са подходящи за съхранение на сушена чубрица.