Пералнята е един от необходимите домакински уреди. Въпреки това понякога се разпада, така че си струва да се грижите правилно за него. В случай на повреда съседите, живеещи на долния етаж, със сигурност няма да бъдат много доволни... Много често ние самите допринасяме за възникването на неизправности, защото не спазваме инструкциите или действаме против правилата за използване на оборудването.
Още: „Направи си сам“: 3 японски концепции за щастие
Още: Томина неделя е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
Използваме твърде много прах
Много хора смятат, че колкото повече перилен препарат поставят, толкова по-добър ще бъде резултатът от прането. Това обаче не е вярно, което се подчертава дори от самите производители. Използването на твърде много прах може да доведе до проблеми с оборудването, като излишната пяна, която може да блокира оттичането на водата.
Освен това, препълването на чекмеджето с прах може да го запуши, като попречи на препарата да достигне до дрехите, които ще останат мръсни.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 27 април /валутен калкулатор/
Не почистваме филтъра или го правим твърде рядко
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Филтрите за перални машини са наистина важни. Те събират всички дребни неща, които не трябва да бъдат в устройството: монети, ленти за коса и т. н. Филтърът трябва да се почиства 4 пъти годишно или дори по-често – най-добре е да го правите, когато има неприятна миризма или когато пералнята не върши работата си както трябва.
Слагаме твърде много дрехи в барабана
Дори ако имате огромна купчина мръсни дрехи, претоварването на пералнята не е много добра идея. Първо, след такова пране дрехите няма да са много чисти, и второ, препълването на пералнята ще съкрати живота на нейните части. Разбира се, прането само на няколко дребни неща също няма смисъл, тъй като би било твърде скъпо в дългосрочен план.
Още: Томина неделя: Задължително направете това на празника за здраве и благополучие
Още: Кога не бива да консумираме авокадо?
Идеалното натоварване е както следва:
Памук и лен - 3/4 зареждане на пералнята.
Синтетични тъкани - 1/2 машина трябва да се зареди.
Вълна - 1/3 от пералнята трябва да се зареди.
Поставихме пералната машина по грешен начин
Понякога не нашите навици развалят пералните машини, а начина, по който е подредено устройството. По време на последната фаза на пране барабанът се върти много бързо и пералната машина може да се движи.
Ето най-вероятните причини, поради които вашата перална машина може да се движи:
Подът не е напълно равен.
Транспортните болтове все още са на машината.
Лагерите или амортисьорите са повредени.
Използваме почистващи препарати, които не са предназначени за перални машини
Почистваме пералнята твърде рядко
Ако пералната машина започне да мирише лошо, обикновено го игнорираме – сипете в нея повече перилен препарат и се старайте да не оставяте прането в барабана. Само че, тази неприятна миризма е знак, че не се грижим правилно за нашето устройство. В допълнение към почистването на филтъра, трябва да включим режима на измиване на барабана. И ако оборудването ни няма такава функция, можем да включим обичайното пране на висока температура, но без никакви дрехи вътре. Също така си струва да добавите малко оцет към барабана.
В допълнение, влажната и топла среда насърчава растежа на мухъл. Затова е по-добре да държите вратата на пералната машина отворена, когато не се използва. Също така се опитвайте от време на време да проветрявате чекмеджето за перилен препарат.