Ферментацията се използва от хиляди години, има наистина добър вкус и е полезна за здравето на червата. Повечето ферментирали храни съдържат живи бактерии, които помагат за здравата микрофлора в червата и стомаха. Днес хората започват да се връщат към ферментирали храни като естествени пробиотици.
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Използват се бактерии, плесени и дрожди, които помагат за запазването на храната. Те са отговорни и за някои от ключовите съставки в пробиотиците. Пробиотиците са направени както от бактерии, така и от дрожди. Обикновените пробиотични бактерии могат да включват лактобацили и бифидобактерии.
Треньор по здравословно хранене: Яжте ФЕРМЕНТИРАЛИ храни
Млечните продукти ферментират естествено в идеалния климат. При горещите температури в Северна Африка млякото спонтанно ферментира, правейки първото документирано кисело мляко. Ферментиралите млечни продукти са богати на хранителни вещества и подобряват здравето на червата. Ферментацията също е причината да имаме алкохол днес. Виното, медовината и сакето се произвеждат чрез ферментация. Когато храната е ферментирала, бактериите изяждат захарите и произвеждат въглероден диоксид и алкохол.
Защо ферментацията е добра за нас?
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Какво можем да излекуваме с ферментирал ЧЕСЪН в мед
Всички имаме това, което се нарича микробиом. Това са всички бактерии, вируси и други микроорганизми, които населяват храносмилателната ни система. Важно е да поддържаме микробиома в червата си здрав. Тези бактерии помагат в борбата с болестите и вирусите и повишават имунитета. Важно е да ядете ферментирали храни, да спортувате и да спите достатъчно. Тези съвети могат да ви помогнат да възстановите здравето на червата си или дори да го подобрят, ако вече имате добро такова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви