Лятото е време за отглеждане на любимите плодове, зеленчуци, билки и подправки и събиране на реколтата, но не е единственият сезон, в който може да засаждате горепосочените. Ще ви разкрием кои са най-подходящите плодове и зеленчуци за засаждане в началото на есенния сезон, за да се радвате на добра реколта и изобилие след това. В статията ще прочетете за коренови зеленчуци, листните, различни плодове и билки. Нека видим и съветите:
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Коренови зеленчуци
Някои коренови зеленчуци като например репички, цвекло и ряпа са напълно подходящи за засаждане през есента или края на лятото. Най-добре е да го сторите в периода между 15 август и 15 септември за репичките; ряпа – в последните августовски дни; цвекло – между юли-август. Всичко зависи и от климата във вашия район. Ако се намирате на по-топло място, ви съветваме да отложите засаждането с малко повече дни от посочените, защото кореноплодните е виреят добре в области с все още високи температури през септември. Например в южните, югозападните и западните територии.
Листни зеленчуци
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Разбира се, че това са така любимите ни за зимата салати като маруля и спанак. Тяхното засаждане препоръчваме да се случва между 15 август и първите дни на септември. До месец-месец и половина след засаждането ще са готови за обиране. И идват точно на време за студените дни. Може да разнообразявате със салатите, като всеки път изпробвате нова рецепта. Спанакът е много полезен за организма ни, тъй като е богат на витамини, желязо, калций, магнезий и др. Ако го засадите през първата половина на август, до септември или октомври месец реколтата вече ще е готова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Плодове
Към най-любимите есенни плодове спадат и ябълките. Много от сортовете ябълки са с готова за обиране реколта едва към края на август или септември. Друг плод, който вирее есента, е малината, колкото и странно да ви звучи. Всесезонните малини дават реколта за 2-3 седмици от засаждането им, някои сортове имат късни сезони на зреене, съвпадащи точно с есенното засаждане.
Билки
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Билките се използват за топлите чайове през зимата, а и за подправяне на много ястия. Може да засадите през есента много от видовете едно- и двугодишни билки. Чесън, гръцки риган, розмарин, мащерка и градински чай са само част от тях. Те могат да се засадят както в края на лятото, така и в началото на есента. Действайте и ще имате пресни и домашно отгледани билки за чайовете и зимните ястия.
Няма нищо по-хубаво от домашно отгледан продукт, затова при възможност, засадете поне един от посочените плодове/зеленчуци или билки.