Напоследък проблемите със съня стават все по-актуални. И не става въпрос само за баналното желание да се прави колкото се може повече, жертвайки почивката. Според Фондацията с нестопанска цел "Сън" стресът, причинен от пандемията от Ковида-19, е накарал мнозина да спят по-малко или изобщо да страдат от безсъние. Този феномен дори е получил собствено име - "коронасомния". Същевременно липсата на сън води до сериозни негативни последици за целия организъм.
Според експерта по съня д-р Ребека Робинс е необходим само един час лишаване от сън всеки ден, за да се наруши циркадният ви ритъм. Това от своя страна увеличава риска от психични разстройства (като депресия и биполярно разстройство), затлъстяване и дори болестта на Алцхаймер. Освен това има проучвания, които потвърждават, че липсата на сън може да доведе до сърдечни проблеми и понижен имунитет.
Колко сън е твърде много и какво сигнализира
"Установихме, че през целия ден мозъкът произвежда токсини, чието натрупване може да доведе до болестта на Алцхаймер или деменция", казва д-р Робинс пред The Telegraph. "Когато спим, мозъкът не само спира да произвежда тези токсини, но и произвежда мозъчна течност, която по същество промива мозъка и ги премахва."
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Експертът също така подчертава, че "тези, които не спят достатъчно, са два пъти по-застрашени от настинки и грип", отколкото тези, които спят необходимите 7-10 часа на нощ. Освен това липсата на сън може да повлияе на това колко добре понасяме ваксината Ковид-19. "При ваксинираните хора наблюдаваме повишено производство на антитела за борба с вирусния патоген и това се ускорява, когато комбинирате ваксината със здравословна продължителност на съня", казва д-р Робинс.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Колко часа продължава дълбокият сън и как да го увеличим?
За да нормализирате съня си, Робинс предлага да възприемете няколко здравословни навика. Първо, лягайте си по едно и също време всеки ден. Второ, изключвайте всички джаджи поне половин час преди лягане. Можете да посветите това време на четене или да овладеете дихателни практики, насочени към релаксация.
Ако се събуждате през нощта, лекарят препоръчва да не лежите в леглото, а да станете и да медитирате: "Станете от леглото, седнете на стол или на пода и медитирайте". Това, според експерта, ще ви помогне да заспите много по-бързо, отколкото ако останете в леглото.
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи