Вероятно е доста по-лесно и интересно да си купуваме пластмасови саксии (кашпи), тъй като са по-леки, по-практични и доста по-разнообразни от към форма и цветове.
НО! Цветятата ви всъщност предпочитат да бъдат в керамични и сега ще ви кажем защо.
Отвара от картофи чисти саксиите
Глината не позволява влагата да се задържа в почвата на вашето цвете, тъй като тя е порест материал. Така шансът корените да загният е почти невъзможен.
Също така глинените саксии стоят доста по-стилно и интересно в дома и в двора, като можете да се заиграете с тях, да ги изрисувате, а дори да се счупят можете да продължите да ги ползвате, ако сте достатъчно креативни и използвате счупените парчета.
Те издържат на всякакви условия - слънце, дъжд, студ, което означава, че времето им за амортизация е доста по-дълго от на всички останали.
Единственият риск пред тях е, ако стоят по-високо и навън, че могат да паднат от силен вятър и да се счупят.
Но глинените саксии въобще не са скъпи, а винаги изглеждат добре и където и да ги сложите.
Преместете саксиите пред прозорците и хапещите насекоми ще се изпарят
Как да се грижите за тях?
Понякога комбинацията от студ и дъжд могат да ги повредят, като се напукат, за това е добре да ги зазимявате, когато студовете станат наистина непоносими и за живите, и за неживите.
Преди да ги зазимите можете да ги почистите, накисвайки ги в разтвор от белина и оцет с вода, а после да ги изтриете хубаво. Това предотвратява шансът да се появи мухъл и гъбички, вредни за растенията, които ще засаждате в тях на пролет.
Преди да засаждате в тях обаче е важно да знаете, че трябва да намокрите саксиите. Защо? Сухата глина ще изсмуче цялата вода и влага от прясно засятото цветенце и може да го остави без капчица.