Сезонът на кърлежите започва през пролетта, когато снегът се топи и завършва с първата слана. Обикновено най-острият период е май, но кърлежите не спят през цялото лято. Някои кърлежи са носители на енцефалит, борелиоза, анаплазмоза, ерлихиоза и други заболявания. Ако попаднете на носител, патогенът навлиза в кръвния поток заедно със слюнката на кърлежа. Всеки може да се зарази без изключение.
Какво трябва да знаете за живота на вече събудилите се кърлежи?
Къде се крият кърлежите и как попадат върху кожата?
Накратко: където има висока трева, има и кърлежи. Кърлежите обичат зеленина и влага. Те предпочитат гори, брегове на водоеми, обрасли дерета и дори паркове. Например, моравата едва ли ще ги привлече, но високата трева е много привлекателна. Кърлежът чака жертвата си на върха на трева или малки храсти, моментално скача отгоре и се вкопчва в нея. Движи се по човешкото тяло отдолу нагоре. Изводът е прост: първо погледнете краката си, а след това всичко останало.
Любимото време на кърлежите за лов: приблизително +18...+20 градуса без дъжд и вятър. Кърлежите излизат два пъти на ден: сутрин (от 8 до 11 часа) и вечер (от 17 до 20 часа). Това не означава, че е невъзможно да попаднете на кърлеж през деня, но вероятността е по-малка. Кърлежите не ловуват през нощта.
Как се държи кърлежът върху кожата?
След като кърлежът ви полази, му отнема доста време, за да се забие. Той трябва да намери уединено, топло място с тънка кожа, за да захапе. Любимите му са свивките на коленете, подмишниците, врата, зад ушите, слабините и задните части. Докато кърлежът пълзи, той ви дава преднина: ако не ухапе кожата, не причинява никаква вреда.
Страхувате ли се от кърлежи? Направете домашен лек от растение, което мразят!
Между другото, може да бъде трудно да се забележи. Проблемът е, че гладният кърлеж е много малък и незабележим, дълъг около два милиметра. А слюнката му е вид болкоуспокояващо, така че моментът на ухапване не се предава по никакъв начин. Понякога кърлежът остава незабелязан за много дълго време - до няколко дни. След като паразитът се напие с кръв, той нараства до един сантиметър на дължина.
Как да се предпазите от ухапване?
1. Ваксинирайте се срещу енцефалит, пренасян от кърлежи
Въпреки сравнително ниската вероятност за фатален изход, играта на рулетка не си струва. Енцефалитът, пренасян от кърлежи, може да причини сериозни усложнения, включително увреждане и епилепсия.
Ваксинацията срещу енцефалит е добра защита при пътуване до опасни региони. Идеален за премахване на излишната параноя. От всички основни болести, пренасяни от кърлежи, можете да се ваксинирате само срещу енцефалит.
2. Обличайте се правилно
Правилното обличане е половината спечелена битка. Основният принцип е да се предпазят възможно най-много участъци от кожата. Колкото по-малък е шансът кърлежът да се прпридвижи от дрехите към тялото, толкова по-добре.
Не забравяйте, че кърлежът атакува отдолу и търси вратички по пътя. Нека започнем да защитаваме краката си: трябва да носите затворени обувки и да пъхнете панталоните си в чорапи или високи ботуши.
Идва сезонът на кърлежите: Специалист с предупреждение
По-нататък по същия принцип. Прибираме ризата или пуловера в панталона. Също така, не забравяйте за яката и дългите ръкави - в идеалния случай те трябва да бъдат закрепени с еластични ленти на китките, за да предотвратите пълзенето на кърлежа под тъканта.
Шапките също са задължителни - качулка или шал ще свършат работа. Това е в случай, че кърлежът все пак успее да достигне горната част на тялото и иска да спре зад ушите или в косата. Ще бъде по-трудно да го намерите там. По-добре изберете светли, обикновени дрехи, защото по тях по-лесно се забелязва кърлеж.
3. Използвайте предпазни средства
Използвайте специални предпазни средства. Някои от тях могат да се прилагат директно върху кожата. С това няма да убиете кърлежа, но най-вероятно ще го изплашите с миризмата. Други (по-сериозни) могат да се прилагат само за облекло, а не за човек. Това е случай, когато наистина трябва да прочетете инструкциите. Това ще помогне да се избегнат алергии.
По правило такива средства са по-ефективни: при контакт с тях кърлежът умира. Добрите продукти действат в продължение на няколко дни. И ако съхранявате обработените дрехи в затворена торба, периодът може да се увеличи до две седмици.
Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
4. Дръжте се правилно сред природата
Първото правило е постоянно да се преглеждате. По-добре е да правите това на всеки 10-15 минути. След като се върнете у дома, трябва да прегледате тялото си по-подробно.
Когато се разхождате, стойте далеч от гъста трева: не сядайте и не лягайте върху нея. Ако отивате на къмпинг, опитайте се да не разполагате лагер на тревата. Най-доброто покритие е пясък или покритие от борови иглички.