Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бариева каша или гастроскопия – каква е разликата между двете изследвания?

08 януари 2025, 10:00 часа

Диагностиката е важна част от лечебния процес, без правилна диагноза не може да протече и правилно лечение, което прави търсенето на нови методи за диагностика, подобряване на апаратурата и увеличаване на точността и обхвата на изследванията от ключово значение за общественото здраве.

Образна диагностика и значението ѝ

Образната диагностика, която позволява да се огледат органите и открият всички промени по тях, е от важно значение за поставяне на диагноза. Повечето методи за образна диагностика са неинванзивни, безболезнени, достъпни, ефективни и отлични помощници на лекаря, като съвременните използват минимални дози лъчение, което ги прави и в пъти по-безопасни от техните предшественици. Сред методите за образна диагностика са: рентген, скенер, ехограф, мамограф, ядрено-магнитен резонанс и др., като всеки е подходящ за диганостициране на определени заболявания и за визуализиране на определени структури. Рентегенът например е чудесен на оглед на кости, но с помощта на допълнителни техники като използване на бариева каша, рентгенът става подходящ и за изследване на меки тъкани и органи, които не се виждат добре на рентген, тъй като не поглъщат рентгеновите лъчи така, както костите. Бариевата каша прави рентгена подходящ за изследване на хранопровода.

Още: Знаете ли за колко време се разграждат различните храни в нашия организъм

Друг метод за изследване на хранопровода е гастроскопията.

Какво е бариева каша?

Безопасна и безвредна, с консистенция на мляко и почти никакъв вкус, бариевата каша се приема през устата с цел запълване на кухините – в случая на хранопровода, което да позволи да бъде видим на рентгенови снимки. Рисковете от контрастните вещества са по-малко от ползата от тях – алергични реакции, запек. Консумацията на големи количества вода ще изчисти организма бързо от бариевата каша. Изследването не се препоръчва на бременни жени поради опасност за плода от рентгеновите лъчи.

Какви заболявания могат да бъдат диагностицирани с помощта на бариева каша и рентгенови снимки?

Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не

Някои от заболяванията, които могат да бъдат диагностицирани с този метод за изследване са незначителни – рефлукс например, докато други са животозастрашаващи- тумори, язви, полипи, хернии и т.н.

Какво е гастроскопия и какво да изберете – бариева каша или гастроскопия?

Когато говорим за диагностика и за лечение, медицинските специалисти са лицата, имащи отношение към избора на най-подходящо изследване. Ако изследванията са еквивалентни, пациентът може да избере бариева каша или гастроскопия да бъде извършена, но обикновено изборът се прави от лекаря. Все пак е добре пациентите да са информирани относно възможностите, рисковете и начина на протичане на тези изследвания.

Още: Колко дни може да не яде едно куче?

Гастроскопията, подобно на изследването на хранопровода с рентген след прием на бариева каша, е метод за изследване и оценка на състоянието и евентуални промени в гърлото, хранопровода и стомаха. Използва се тънка, гъвкава тръба, на върха на която има камера. Прокарва се през устата и гърлото, за да достигне стомаха.

Недостатъкът е очевиден – изследването не е особено приятно, но предимството си струва – при този метод на изследване, ако се открият промени, може да се вземе материал за биопсия и допълнителна оценка с цел поставяне на точна диагноза, която е от ключово значение за лечението и от която зависи оздравяването. Изследването може да се извърши след седация с оглед комфорта на пациента. Противно на очакванията обаче според специалистите в определени случаи рентгенът може да е по-полезен от гастроскопията, въпреки че при нея се визуализират кухините в реално време и ясно благодарение на камерата.

Още: Топ 3 съвета на шеф Силвена Роу за повече младост и енергия

Рисковете от гастроскопията са свързани с реакция към седацията, минимално кървене или инфекция след изследването, които за щастие са редки. Забранени са шофиране, работа с машини за поне 24 часа след изследване със седация за разлика от изследвани с бариева каша.

Доверете се на преценката на лекаря кое е по-подходящото изследване за вас.

Статията има информативен характер, не замества лекарска консултация.

 Източник: https://www.healthimages.com/what-is-diagnostic-imaging/

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес