Столетниците са хора, които живеят 100 или повече години. Това явление е рядко, така че всеки един от тези индивиди предизвиква у нас особен интерес и възхищение. Това е разбираемо: кой не иска да види не само внуците си, но и да отгледа своите правнуци? Така възниква въпросът: как постигат такива резултати? Оказа се, че генетиката и здравословният начин на живот невинаги помагат да се преодолее границата от 100 години, важни са и психологическите фактори.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
1. Оптимизъм
Столетниците обикновено се отличават с оптимизъм и способност да намират добро във всяка ситуация. Те не позволяват на негативните емоции и мисли да ги завладеят и се опитват да видят положителното във всичко. В края на краищата гневът, негодуванието и раздразнението отнемат нервите ни и съкращават живота ни.
Кое животно се радва на най-дълъг живот?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
2. Адаптивност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Важна черта за тези, които искат да живеят дълго. Хората, които могат да се адаптират към променящите се условия и ситуации, имат по-малък риск от преживяване на стрес и психологически проблеми. В допълнение, психологическата и физическа адаптивност до известна степен опростява живота: душевните рани зарастват по-активно и мозъкът бързо намира варианти как да действа в дадена нова ситуация. Освен това способността да не изпадате в отчаяние и паника поради внезапно променящите се обстоятелства помага да защитите нервите и психическото си здраве.
3. Любопитство
Гатанка: коя черта е обща както за децата, така и за бъдещите столетници? Отговор: любопитство. Такива хора възприемат света около себе си напълно различно. Желанието за изучаване и научаване на нови неща насърчава постоянното учене и в резултат на това постоянната мозъчна активност. И това е огромен плюс и потенциална възможност да удължите живота си. В крайна сметка възрастните хора, които имат бърза реч и жив ум, се оказват по-адаптивни.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Искате дълъг живот? Тайната на дълголетието е в тези 8 навика, твърдят учени
4. Инат
Друга отлична черта на характера, която обикновено помага в живота по много начини. Тези, които имат ясни цели и желание да ги постигнат, едва ли искат бързо да потънат в забрава. Такива хора не се страхуват от трудностите, те се мотивират само от препятствия по пътя. Упоритите хора продължават да вървят напред към това, което искат, въпреки възрастта и физическите ограничения.
5. Упорита работа
Хората, които работят и се занимават с физическа активност, имат по-малък риск от развитие на сърдечни заболявания, диабет и други. Упоритата работа също помага за поддържане на психичното здраве и намалява риска от развитие на депресия и тревожни разстройства. Работата, хобитата и правенето на това, което обичате, могат да дадат на човек чувство на удовлетворение от живота, което също допринася за дълголетието.
6. Социална дейност
Желаещите да станат столетници имат и друго общо нещо – те са социално активни. Тоест те често общуват с други хора и участват в различни дейности. Защо това може да удължи живота? Тази черта на характера помага на възрастните хора да поддържат психическо здраве и добро настроение.
Така се оказва, че дълголетниците са хора, които не само имат добро здраве и добра генетика, но и имат определени черти на характера. Те помагат за поддържане на здравето и жизнеността в продължение на много години.