Ключът към дълголетието се крие не само в това, което правим ежедневно, но и в това, което активно избягваме.
Учени стигат да извода, че може да удължим живота си със седем години, ако се откажем от три навика.
Голямо проучване, публикувано в списание Health Affairs, разкрива ползите от отказа от вредните навици върху продължителността на живота.
Основното откритие е, че хората, които не пушат, не са със затлъстяване и пият умерено алкохол, обикновено живеят 7 години по-дълго от останалите. Нещо повече, изследванията показват, че отказът от лошите навици гарантира, че тези допълнителни години се изживяват в добро здраве.
За да стигнат до това заключение, изследователите анализират данни от дългосрочно проучване на здравето, което обхваща повече от 14 000 души на възраст 50-89 години за периода 1998-2012 г.
На всеки две години участниците са давали информация за своето здравословно състояние и начина си на живот.
Тези, които са пушили по-малко от 100 цигари през живота си и тези, които никога не са пушили, са определени като непушачи. Мъжете, които консумират по-малко от 14 питиета седмично, а жените - по-малко от 7, се считат за умерено пиещи.
Хората, които консумират умерено алкохол, живеят 7 години повече от останалите и при тях общата продължителност на живота надхвърля тази на населението на Япония - страна, известна с дългата продължителност на живот на нейното население.
Изводът е, че отказът от тютюнопушене, поддържането на нормално тегло и отказ или умерена консумация на алкохол, гарантират по-дълъг и по-пълноценен живот.
34-годишно проучване на учени от Харвардския университет, в което участват над 123 000 души, установява, че придържането към 5 прости навика може драстично да увеличи продължителността на живота - с 14 години за жените и с 12 години за мъжете.
Дори спазването на само 4 от тези 5 навика е в състояние да намали значително риска от развитие на болестта на Алцхаймер с 60 % в сравнение с хората, които не се придържат към нито един от тези навици.
Ето кои са 5-те навика, които гарантират дълголетие:
1. Не пушете - това включва и електронни цигари, както и дъвчене на тютюн
2. Пийте умерено - не повече от една чаша вино за жени и две за мъже
3. Тренирайте редовно - средно 30 минути на ден
4. Хранете се здравословно - заложете на средиземноморска диета, която включва ного зеленчуци, птици и риба, зърнени храни, ядки и ограничено количество червено месо и пържени ястия.
5. Поддържайте здравословно телесно тегло - най-общо казано ИТМ (индекс на телесна маса) между 18,5 и 25.