Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 признака и симптоми на непоносимост към лактоза

26 септември 2024, 09:13 часа

Ако имате непоносимост към лактоза, обикновено изпитвате храносмилателни симптоми, включително подуване на корема, диария и други симптоми, след консумация на лактоза.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Лактозата е вид захар, намираща се естествено в млякото на повечето бозайници.

Лактозната непоносимост е състояние, характеризиращо се със симптоми като болка в стомаха, подуване на корема, газове и диария, които са причинени от малабсорбция на лактоза.

При хората ензим, известен като лактаза, е отговорен за разграждането на лактозата за храносмилането. Това е особено важно при кърмачета, които се нуждаят от лактаза, за да усвояват кърмата.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Въпреки това, когато децата растат, те обикновено произвеждат все по-малко лактаза.

До зряла възраст почти 70% от хората по света вече не произвеждат достатъчно лактаза, за да усвоят правилно лактозата в млякото, което води до симптоми, когато консумират млечни продукти. Лактозната непоносимост е по-рядко срещана сред хората от европейски и северозападен индийски произход.

Някои хора също могат да развият непоносимост към лактоза след операция или поради стомашно-чревни състояния като вирусни или бактериални инфекции.

Ето 5-те най-често срещани признака и симптома на непоносимост към лактоза.

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

1. Болки в стомаха и подуване на корема

Болката в стомаха и подуването са често срещани симптоми на непоносимост към лактоза както при деца, така и при възрастни.

Когато тялото не е в състояние да разгради лактозата, тя преминава през червата, докато стигне до дебелото черво.

Въглехидрати като лактозата не могат да се абсорбират от клетките, покриващи дебелото черво, но могат да бъдат ферментирали и разградени от естествено срещащите се бактерии, които живеят там, известни като микрофлора.

Тази ферментация причинява освобождаването на късоверижни мастни киселини, както и на газовете водород, метан и въглероден диоксид.

Полученото увеличение на киселините и газовете може да доведе до стомашни болки и спазми. Болката обикновено се локализира около пъпа и в долната половина на корема.

Усещането за подуване се причинява от увеличаване на водата и газовете в дебелото черво, което причинява разтягане на чревната стена, известно още като раздуване.

Интересното е, че степента на подуване и болка не е свързана с количеството погълната лактоза, а с чувствителността на индивида към чувство на раздуване. Следователно честотата и тежестта на симптомите може да варира значително между отделните индивиди.

Важно е да се отбележи, че болката в стомаха и подуването на корема са често срещани симптоми, които могат да са резултат от други причини, като преяждане, други видове малабсорбция, инфекции, лекарства и други заболявания.

2. Диария

Официално диарията се диагностицира, когато някой има 3 или повече воднисти или разхлабени изпражнения за период от 24 часа.

Лактозната непоносимост причинява диария чрез увеличаване на обема на водата в дебелото черво, което увеличава обема и течното съдържание на изпражненията.

В дебелото черво микрофлората ферментира лактозата до късоверижни мастни киселини и газове. Повечето, но не всички, от тези киселини се абсорбират обратно в дебелото черво. Остатъчните киселини и лактозата увеличават количеството вода, което тялото освобождава в дебелото черво.

За някои хора с непоносимост към лактоза, консумацията на само 3 грама лактоза може да бъде достатъчна, за да предизвика симптоми. Много хора обаче могат да понасят 12 грама лактоза, количеството, което се съдържа в 1 чаша (240 мл) мляко.

Ако страдате от диария, това не винаги означава, че имате непоносимост към лактоза. Има много други причини за диария, включително диета, други видове малабсорбция, лекарства, инфекции и възпалителни заболявания на червата.

3. Повишени газове

Ферментацията на лактозата в дебелото черво увеличава производството на газовете водород, метан и въглероден диоксид.

Всъщност при хора с непоносимост към лактоза микрофлората на дебелото черво става много добра при ферментирането на лактозата в киселини и газове. Това води до ферментация на повече лактоза в дебелото черво, което допълнително увеличава метеоризма.

Количеството на произведените газове може да се различава значително от човек на човек поради разликите в ефективността на микрофлората, както и скоростта на реабсорбция на газ от дебелото черво.

Интересното е, че газовете, получени от ферментацията на лактоза, нямат миризма. Всъщност миризмата на метеоризъм идва от разграждането на протеини в червата, а не от въглехидрати.

4. Гадене

Лактозната непоносимост може да доведе до гадене или дори повръщане при някои хора, включително при деца. В едно проучване гаденето е вторият най-често срещан симптом, свързан с непоносимост към лактоза при деца, след коремната болка.

Когато лактозата ферментира в червата, получените газове и летливи мастни киселини могат да ви накарат да почувствате гадене в стомаха. Симптомите обикновено се появяват около 30 минути до 2 часа след консумация на млечни продукти.

Гаденето и повръщането обаче могат да имат много различни причини. Те включват гастроентерит (стомашен грип), лекарства, морска болест, бременност и здравословни състояния, засягащи червата, нервната система или хормоните.

5. Други симптоми

Въпреки че има по-малко научна подкрепа за тези симптоми, някои казуси съобщават за други симптоми, включително:

  • запек
  • главоболие
  • умора
  • загуба на концентрация
  • болки в мускулите и ставите
  • язви в устата
  • проблеми с уринирането
  • екзема

Тези симптоми обаче не са установени като истински симптоми на непоносимост към лактоза и може да имат други причини.

Има ли лактоза в киселото мляко?

Освен това, някои хора с алергия към мляко могат погрешно да припишат симптомите си на непоносимост към лактоза.

Алергията към краве мляко е често срещана при кърмачета, засягаща 2% до 3% от малките бебета. В около 90% от случаите тази алергия отзвучава, докато детето навърши 6 години.

Докато алергията към краве мляко е по-често срещана при малки деца, отколкото при възрастни, обратното е вярно за непоносимостта към лактоза. Лактозната непоносимост се счита за рядка при деца под 5-годишна възраст.

Алергията към мляко и непоносимостта към лактоза не са свързани, въпреки че могат да споделят симптоми като коремна болка, диария и повръщане.

Други симптоми на алергия към мляко могат да включват:

  • копривна треска
  • сърбеж
  • хрипове
  • задух
  • кръв в изпражненията
  • колики
  • подуване в или около устата или гърлото
  • анафилаксия, което е спешно медицинско състояние

За разлика от непоносимостта към лактоза, алергията към мляко може да бъде животозастрашаваща, така че е важно да получите точна диагноза на симптомите, особено при деца.

Какво да направите, ако имате симптоми

Тъй като симптомите на непоносимост към лактоза са доста общи, важно е да получите точна диагноза, преди да ограничите млечните продукти в диетата си.

Всъщност много хора, които смятат, че имат непоносимост към лактоза, тъй като са изпитали симптомите, са показали, че усвояват лактозата нормално.

За да диагностицира непоносимост към лактоза, Вашият лекар ще Ви попита за Вашите симптоми и медицинска история. Освен това те обикновено извършват физически преглед и изискват диагностично изследване.

Лекарите често използват водородния дихателен тест, за да помогнат при диагностицирането на непоносимост към лактоза. Този тест включва поглъщане на стандартна доза лактоза и тестване за повишени нива на водород в дъха, които се причиняват от бактерии, ферментиращи лактоза в дебелото черво.

Вашият лекар ще вземе предвид вашата медицинска история и симптоми, когато интерпретира резултатите от теста, и може да поиска други тестове, ако е необходимо, за да потвърди диагнозата ви или да изключи други състояния.

Лактозната непоносимост се определя от наличието на докладвани симптоми и това зависи от това колко чувствителен е човек към ефектите на малабсорбцията, както и от количеството лактоза в диетата му.

Лечението на непоносимост към лактоза обикновено включва ограничаване или избягване на храни с високо съдържание на лактоза като мляко, меки и преработени сирена, сметана и сладолед.

Можете ли да развиете непоносимост към лактоза?

Лактозната непоносимост е много често срещана, засягаща до 70% от хората по света.

Най-честите симптоми включват стомашна болка, подуване на корема, диария, газове, гадене и повръщане.

Има съобщения за други симптоми, като главоболие, умора и екзема, но те са по-редки и не са добре установени. Понякога хората погрешно приписват симптоми на алергия към мляко, като сърбеж и обриви, на непоносимост към лактоза.

Ако имате симптоми на непоносимост към лактоза, дихателен тест с водород може да помогне да се определи дали имате малабсорбция на лактоза или симптомите ви са причинени от нещо друго.

Лечението включва намаляване или премахване на източници на лактоза от вашата диета, включително мляко, сметана и сладолед. Въпреки това, много хора с непоносимост към лактоза могат да изпият до 1 чаша (240 ml) мляко, без да изпитат симптоми.

Тежестта на симптомите е различна от човек на човек, така че е важно да разберете какво количество млечни продукти работи за вас.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес