Много хора смятат, че водата убива бактериите и почиства мръсотията от храните. Експертите твърдят, че е вярно обратното: Със съвременните техники вторичното измиване може да бъде избегнато.
Още от детството ни казват за необходимостта от старателно измиване на различни продукти преди готвене. Но това не е вярно. Някои съставки губят полезните си качества, когато влязат в контакт с вода.
Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него
Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета
Те могат да променят вкуса си, което е още по-лошо: вредните вещества се разпространяват навсякъде.
Зеленолистни зеленчуци
Още: Лекар: Тези продукти са по-опасни за панкреаса от мазнините храни
Още: Болестите, които са предизвикани от негативните емоции
Измиването на копър, магданоз, спанак и други зелени зеленчуци увеличава вероятността от внасяне на бактерии в организма ни.
Съществува отделна длъжност - специалист по маркетинг на зеленолистни зеленчуци. Те са тези, които ни казват, че всички зелени зеленчуци се обработват със смес от вода и дезинфектанти като водороден пероксид или хлор, преди да бъдат изпратени в магазините. Това е достатъчно, за да се отстранят всички излишни съществуващи замърсявания от нея. Не е необходимо да се мие втори път, тъй като този начин води до разпространение на патогенни бактерии.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Месо, пилешко месо, яйца
Центровете за контрол и превенция на заболяванията посочват, че миенето на месо от домашни птици, говеждо и яйца води до увеличаване на микробите, както и до разпространението им по повърхностите на кухненското обзавеждане и по самите хранителни продукти.
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: Учени: Тези 6 храни трябва да ядете всеки ден, за да сте здрави цял живот
Животинските продукти се почистват старателно по време на обработката, а повторното действие увеличава риска от размножаване на вредните вещества, причинени от салмонела, която предизвиква диария и редица други заболявания.
Между другото, върху черупката на яйцата има защитен филм и ако те се измият, бактериите отвън ще проникнат дълбоко вътре. Ето защо явно не си струва да се прави.
При третиране с високи температури този вид бактерии загиват. Според категоричната препоръка на експертите е по-добре да варите месото два пъти: след като водата заври - сменете я и продължете готвенето. Това се дължи и на факта, че животните по време на угояването получават с храната стимулатори на растежа и хормони. А с първия бульон се прецежда и цялата химия. За по-голяма безопасност към маринатата към месото може да се добавят оцет и лимонов сок.
Гъби
Още: От кои храни трябва да се откажете след тридесетте?
Ако сте купили гъби в магазина, не е необходимо да ги миете, тъй като те губят първоначалния си вид и познатия аромат. Гъбите абсорбират отлично водата и поради това се развалят бързо. Експертите съветват да ги избършете малко с влажна кърпа, да ги подсушите с хартиени кърпи и едва тогава да пристъпите към готвене.
Как да се предпазите от опасни бактерии в кухнята?
Измивайте ръцете си в топла вода със сапун в продължение на 20 секунди или внимателно ги третирайте с антисептик, като избягвате рани и пукнатини, преди да се докоснете до храната.
Дезинфекцирайте всички кухненски съдове, повърхности и прибори за хранене, преди да поставите храна върху тях.
Не оставяйте плодове, зеленчуци, билки и други храни за готвене в мивката за дълъг период от време. Това е най-бързото място за размножаване на бактерии.