На 19 декември в църковния календар е денят, в който се почита паметта на свещеномъченик Бонифаций. На този ден църквата почита още паметта на еп. Ферентийски. Св. Григорий, еп. Омиритски. Ето какви са традициите, забраните и обичаите, свързани с празника.
История на празника
Св. Бонифаций е римски военен, живял през първата половина на 3 век. Той бил верен християнин, известен със своята преданост към Бога. Бонифаций бил измъчван от вярата си през 305 г. по време на управлението на римския император Диоклециан.
Християните се молят на свети Бонифаций за помощ при пиянство и преодоляване на пороците. Това е свързано с историята на светеца. Бонифаций живял в Рим. Той бил слуга на богатата дама Аглаида. Тя била християнка, милостива към хората, но водила разгулен живот. Аглаида се молила на Бог да я избави от пороците.
18 декември - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Богатата дама, за която работел Бонифаций, научила, че ако в дома си имаш мощи на мъченик, Бог ще ти прости греховете й. Тогава тя дала на Бонифаций много пари и го изпратила на изток, където по това време имало жестоко преследване на християните.
Издръжливостта на християните, подложени на жестоки мъчения, силно удивила Бонофаций. Когато съдията го попитал каква е неговата вяра, той отговорил: „Аз съм християнин“. И тогава бил посечен с меч. Спътникът на мъченика намерил тялото му и го донесъл на Аглаида. Тя построи храм в чест на слугата си, след което раздала богатството на бедните и сама се оттеглила в манастир.
17 декември - какъв църковен празник е, какви обичаи се спазват за здраве и пари през годината
Традиции, поверия и обичаи, свързани с празника
Народни обичаи също се присъединяват към религиозните традиции на 19 декември. Според народните вярвания има редица признаци и забрани:
- Не можете да шиете или да плетете на този ден, за да не зашиете нещастието върху себе си;
- Ако започнете да се карате с някого този ден, кавгата ще се проточи дълго време;
- За да не загубите благополучието и щастието в семейството, не трябва да изхвърляте боклука на този ден;
- Ако на празника вземете заем, портфейлът ви ще бъде празен през цялата година;
На този ден не бива да се претоварвате, но не бива и да мързелувате. Ако не сте прекалено продуктивни, това ще гарантира финансов успех.
16 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
По знаците на този ден предците ни са гадаели какво ще е времето и реколтата. Ако денят се окаже студен и ясен, годината ще бъде плодородна. Колкото сняг падне на този ден, толкова трева ще има през пролетта. Ако има слана на 19 декември, очаква се лошо време до месец май.
Според предците ни, ако по това време всичко е покрито със сняг, снеговалежите ще продължат до началото на януари.
На църковния празник 19 декември църквата застава срещу псувните и кавгите, сквернословието и мързела. Не можете да завиждате, да се ядосвате и да отмъщавате, да отказвате да помогнете на хора или животни или да нарушавате правилата на поста.
15 декември - какъв църковен празник е, какво задължително трябва да направите
Какво не можете да правите днес според народните вярвания: смята се, че на този ден не трябва да се работи - чистенето, ръкоделието и тежкият физически труд могат да прогонят късмета далеч от дома за дълго време. На този празник също е строго забранено да се вземат или дават пари на заем - в противен случай ще прекарате цялата следваща година в бедност.
На православния празник днес се обръщат с молитви към Свети Бонифаций. Смятан е за покровител на слабите и онеправданите, както и за покровител на военните. Вярващите се молят на светеца за защита на военните, а също така отправят молби за изцеление на деца с лошо здраве, за лечение на церебрална парализа и за възстановяване от наранявания на гръбначния стълб и парализа.
Какъв църковен празник е утре, 14 декември?