На 15 декември, според църковния календар, е денят, в който се почита паметта на Преподобни Павел Латрийски и Свети мъченик Елевтерий. Ето какви са традициие и забраните, свързани с празника - какво трябва и не трябва да се прави. Познаването на традициите и забраните за този ден е важно за всеки вярващ.
Какво трябва и не трябва да се прави на 15 декември?
Списък със забрани за този ден:
- не режете ноктите и косата си, тъй като според славянските вярвания това може да съкрати живота ви;
- избягвайте да взимате предмети, намерени на улицата;
- ограничете физическата активност и се въздържайте от тежка работа;
- не започвайте нови дела;
Какъв църковен празник е утре, 14 декември?
Препоръчително е да избягвате мързела, да намерите баланс и да водите умерен начин на живот.
На църковния празник на 15 декември църквата не одобрява ругатните, кавгите, нецензурния език, не можете да завиждате, да отмъщавате, да бъдете мързеливи, да злоупотребявате с алкохол, да отказвате помощ и милостиня и да нарушавате правилата на поста (това се отнася за тези, които постят).
На днешния православен празник вярващите се обръщат към почитаните светци с молитви за здраве и изцеление от болести, както и за укрепване на вярата. На този ден е обичайно да се дава милостиня, както и да се раздават топли дрехи на нуждаещите се и да се правят хранилки за птици - това гарантира късмет през следващата година.
История на празника
Преподобни Павел Латрийски е един от първите християнски отшелници. Той е роден около 228 г. в Египет и решава да посвети живота си на служение на Бога в самота.
13 декември - какъв църковен празник е и 3 забрани за деня
Павел напуснал града и се заселил в пустинята, където прекарал повече от 90 години в молитва, пост и уединение. Той живеел в пещера, хранил се с плодове и пиел вода само от извор. Павел е символ на аскетизъм и духовна дълбочина. Един ден, когато Свети Антоний Велики почувствал нужда от нови духовни наставници, той се срещнал с Павел в пустинята. Срещата им е била важно събитие, подчертаващо важността на подвижническия живот и духовните подвизи.
Павел починал на 113 години, оставяйки след себе си пример за преданост към Бога и дълбока духовност, вдъхновяващи поколения монаси и отшелници.
11 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На 15 декември според църковния календар църквата чества деня на свещеномъченик Елевтерий, епископ Илирийски. Свети Елевтерий, син на виден римски гражданин, бил възпитан в дух на християнско благочестие, вдъхновен от майка си. Неговите добродетели били толкова високи, че още на двадесет години той бил назначен за епископ на Илирия. При император Адриан (2 век) Свети Елевтерий, който смело проповядвал Христос, бил измъчван и обезглавен в Рим заедно с майка си Света Антия.
Мощите на свещеномъченик Елевтерий се намират в църквата "Успение Богородично" в местността Неа Йония. Елевтерий, йерарх на ранната Църква, загива мъченически по време на управлението на римския император Адриан (117-138).
10 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Според легендата той е роден в Рим, където баща му е заемал висок пост в двора. След смъртта на баща му, майката на Елевтерий, Антия, и нейният малък син се присъединяват към християнската общност, помагайки на учениците на апостол Павел. Елевтерий бил отгледан с помощта на римския епископ Анаклет и на младини бил ръкоположен за епископ.
Светецът отива да служи в Авлона (Вльора, Албания) и става известен със своите чудеса и благочестие. Римските власти започнали да се намесват в дейността му и в крайна сметка по заповед на император Адриан Елевтерий е бил задържан. Центурион Феликс, който додъл да го вземе, след проповедта сам решил да приеме християнството и доведе епископа в Рим.
8 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Елевтерий бил подложен на мъчения, наблюдавани от владетеля Хориб. След неуспешни мъчения владетелят и стотникът също приемат християнството. Епископ Елевтерий, Феликс, Хориб и още няколко души са били обезглавени. Екзекутирана е била и майката на светеца – Антия. Това се случва през 120 г. сл. Хр. Мощите на светеца и майка му са пренесени в Авлон, където се почитат. Римляните празнуват паметта им на 18 април, а в православната църква им е посветена служба на 15 декември.
Местата, където се съхраняват части от мощите на св. Елевтерий, включват италианския град Реати и църквата Успение Богородично в Неа Йония в Атина. Твърди се, че частица от мощите му е запазена и в град Вльора, където по молитвите на светеца стават чудеса. Свети Елевтерий и Антия се смятат за покровители на бременните и родилките.
7 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи