На 13 декември по новия църковен календар се възпоменават мъчениците Евстратий, Евгений, Авксентий, Орест, Мардарий, пострадали за Христовата вяра през III-IV в. Ето какви са традиците, обичаите и забраните, свързани с празника. Три са основните забрани, които всеки трябва да спазва на този ден
Какъв празник е на 13 декември?
Православният празник 13 декември по новия календар (26 декември по стария) е денят на паметта на монасите Евстратий, Евгений, Авксентий, Орест, Мардарий и монах Мардарий, затворник, чиито мощи почиват в Далечните пещери на Киево-Печерската лавра.Светите мъченици са пострадали заедно за Христа през 4 век по време на гоненията за император Диоклециан (284–305).
12 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Техният пример се превръща в символ на постоянство и вярност към вярата, въпреки най-тежките изпитания. Тяхното мъченичество вдъхновило много християни да не се отказват от вярата си, въпреки опасността.
Евстратий Севастийски е живял през 3-4 век в Севастия. Това са времената на управлението на император Диоклециан, който преследвал християните. Първият измъчван за вярата си е презвитерът на Арабската църква, мъченик Авксентий - той е изпратен в затвора. Тайно покръстеният военачалник Евстратий разбрал за това и публично заявил, че е християнин – също попаднал в затвора. Той бил подложен на ужасни мъчения и екзекутиран на клада. Известно е, че преди смъртта си той се молил на глас, изричайки: „Величая Те, Господи...”. Сега тази молитва се чете на съботната манастирска служба.
11 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
По-късно е екзекутиран презвитер Евстратий, последван от приятеля на Евстратий Евгений, простолюдието Мардарий и младия воин Орест, които също се признават за християни. Преди смъртта си Мардарий произнесъл молитвата „Владико Боже, Отче Всемогъщи...”, сега тя се нарича с неговото име и се чете в края на службата на третия час.
Православният празник днес според Юлианския календар е денят на Свети Андрей Първозвани.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
По знаците на деня предците ни са съдили за времето и за това каква ще бъде реколтата през следващата година:
- ако на този ден падне сняг - снеговете ще се задържат до април;
- ако времето е мразовито и ясно - през лятото ще има добра реколта, но ако е топло, ще бъде лоша;
- ако облаците плават бързо и ниско - това вещае застудяване.
10 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
В народните традиции празникът е известен още като Евстратиевден, който се нарича още Вещерски сборища. Според народните вярвания по това време злите духове организират събор, затова често има бури и виелици.
На църковния празник 13 декември църквата не одобрява скверните думи, псувните, мързела, завистта и лъжата. Помощ и милостиня не трябва да се отказват. Постещите не трябва да се нарушават правилата на поста. На този ден не може да се ядат месо и млечни продукти, защото продължават Рождественските пости. Забранено е да се оставя добитъкът без надзор; според народните вярвания той може да бъде заловен от зли духове.
8 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Според народните суеверия на този ден има 3 забрани, които не трябва да се спазват: смята се, че не трябва да метете или да миете пода, за да не отметете богатството от къщата, а също така не трябва да оставяте метла на входа - злите духове ще я откраднат да пометат слънцето. Освен това при никакви обстоятелства не трябва да се карате - в противен случай злите духове ще изпрати някакъв тежък предмет върху главата на този, който е нарушил забраната.
Предците ни наричали този ден „магически сборове“, защото вярвали, че магьосници и вещици се събират, носейки виелици на земята.
На православния празник днес вярващите се обръщат с молитви към светците Евстратий, Евгений, Авксентий с молба за твърдост на вярата и твърдост на духа, душевен мир и сила, за да издържат всички несгоди на живота и да следват правия път.
Имен ден днес според църковния календар празнуват Аркадий, Арсений, Евгений и производните им.
7 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи