Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10-те най-често допускани грешки при готвене

13 април 2021, 16:02 часа

1. Препълване на тигана.

Това важи за всичко - от тигани до касероли. Основното правило е да оставите достатъчно място, така че храната да не се докосва. С нещо като пилешки бутчета, това допълнително пространство осигурява равномерното разпределение на топлината от тигана и така всички страни могат да покафенят лесно и еднакво.

2. Безсолна вода.

Солта овкусява пастата отвътре навън и без нея ще се окажете с безвкусна юфка без значение колко сос ще изсипете отгоре. Колко  сол, все пак? Зависи от вашия вкус, но е добре да се ориентирате  около 1½ супени лъжици сол за всеки килограм паста.

3. Използване на екстра върджин зехтин за приготвяне на „ всичко.“

Екстра Върджин зехтинът има относително ниска точка на дим - или температура, при която започва да гори. Това означава, че използването му при свръх висока температура може да бъде лоша идея, особено когато става въпрос за неща като изгаряне на пържола или приготвяне на запръжка.

4. Измерване на сухи съставки в течна мерителна чашка.

Що се отнася до печенето, правилното измерване на съставките е от ключово значение. За сухите съставки най-добре е да използвате метода на лъжица и ниво, където ще оставите след себе си равна повърхност и точно измерване.

5. Поставяне на студено месо в горещ тиган.

Или скара, или фурна. Оставянето на студеното месо да достигне стайна температура, преди да го хвърлите на огъня, означава, че ще се готви по-равномерно - и е по-вероятно да избегнете прекаляването с външността, докато вътрешността все още не е там.

6. Или на топла храна в студен хладилник.

Независимо дали става дума за пържоли, супи или сосове, искате да сте сигурни, че храната е имала достатъчно време да се охлади, преди да я оставите в хладилник или фризер.

7. Не позволявате на месото да почива след готвене.

Винаги си струва да изчакате няколко допълнителни минути, преди да нарежете на парче месо. Соковете се разпределят повторно и в крайна сметка ви остава по-вкусна храна.

8. Използване на незалепващ тиган през цялото време.

Незалепващите тигани са чудесни за яйца, палачинки или френски тост - и не много други, казва готвачът от Ню Йорк Аманда Коен. Това е така, защото те отделят много специфичен тип топлина - такава, която не е толкова гореща или толкова благоприятна за гарантиране на хрупкавост, колкото обикновения тиган.

9. Добавяне на чесън твърде рано.

Тъй като лесно изгаря, много рецепти ви казват да добавяте чесън последен - и това е чудесно правило, ако готвите кайма на силен огън.

10. Сотиране на зеленчуци или гъби, които все още са мокри.

Ако миете продукти като зеленчуци и гъби точно преди да ги приготвите, направете така, че да са напълно сухи, преди да ги добавите в тигана. В противен случай излишната вода означава, че те ще се изпарят (и ще се пръскат и ще се омокрят), щом ударят маслото.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес