“Пращам за зелен хайвер” е израз, който означава “изпращам някого за нещо напразно, което не съществува, безогледно излъгвам, измамвам.”
Откъде идва този израз?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 9 януари /валутен калкулатор/
Няма категоричен отговор на този въпрос. Съществува обяснение, че изразът произхожда от стара народна приказка. Една жена имала любовник и много искала да остава по-често и по-дълго насаме с него. Но мъжът й все се появявал и тя се страхувала да не я хване с чуждия мъж.
Мислила, мислила и накрая й хрумнал план: престорила се на много болна и казала на съпруга си, че единственият лек за болестта й е “зелен хайвер”, който е много рядък и трудно се открива. Тръгнал загриженият мъж да търси “зелен хайвер”, за да излекува жена си. Естествено, така и не го намерил. Оттук започва да се използва изразът “за зелен хайвер”, т.е. за нещо, дето изобщо не съществува.
Кои са най-често използваните български фрази и изрази
Още: Стихотворение на деня, 9 януари, от Елисавета Багряна
Още: Направете тези 5 неща веднага след събуждане и ще бъдете щастливи през целия ден
Съществува ли зелен хайвер?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Да, има зелен хайвер. По-точно има растение, водорасло с латинското име Caulerpa lentillifera, известно като морско грозде или зелен хайвер. Не трябва това морско грозде да се бърка с морското грозде, което идва от тропически дървета (Coccoloba uvifera).
Морското грозде е популярна в Югоизточна Азия и най-вече в Япония. Получава името “зелен хайвер”, тъй като наподобява наниз от лъскави зелени перли. Водораслото е известно и с името Umi Budo, а за японците това е “водораслото за дълголетие". В японската префектура Окинава местните жители вечерят често с морско грозде и живеят по-дълго от повечето хора на света. Морското грозде става все по-популярно и извън границите на Япония.
Психологически речник на тийнейджърските изрази
Още: Кои са най-подходящите зимни български ястия за чужденци
Още: Кисне ли се лещата преди готвене или не?
Използва се в салати, като гарнитура за сашими (ястие от тънко нарязана сурова риба), за купички с ориз и ястия с юфка. Ароматът му на морска вода се съчетава чудесно със соев сос или оцет. В Окинава има дори сладолед Umi Budo.
В търговската мрежа в България ще срещнете крем “Зелен хайвер”, който съдържа екстракт от водорасли и помага срещу стареене.