Колеги от прокуратурата на следователя Бойко Атанасов го помолили настоятелно да излезе в неплатен отпуск - поне за 6 месеца. Това разказва самият той пред сайта за разследваща журналистика "Биволъ". Атанасов коментира, че този съвет бил „мотивиран“ от загрижеността „да не му се случи нещо”.
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Началото на офанзивата от ръководството на Софийска градска прокуратура (СГП) срещу следователя съвпадало с момента, в който той повдигнал темата за несъбирането на ДДС от държавата и за трудностите при разследването на данъчни престъпления. Вече са три дисциплинарните производства срещу Атанасов от Столичното следствие, пише още изданието.
“Всички ние трябва да знаем дали на наш гръб се теглят кредити от международни финансови институции, за да се покрие липсата на събран данък. От големи компании, предимно собственост на олигарси” – заявява следователят. Атанасов отбеляза, че граждански сдружения са започнали да искат информация от Министерството на финансите какъв е размерът на несъбраното ДДС. За момента обаче липсвал отговор от ведомството.
„Подложен съм на отчайващ натиск от ръководството на прокуратурата“, разказа Атанасов и коментира, че втората дисциплинарка срещу него е образувана, защото не е извършвал ритмично разследване по дело, което никога не му е било предоставяно. Третото дисциплинарно производство пък било образувано във връзка с доклад след ревизия на Следствения отдел на СГП.
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница
Actualno.com потърси за коментар държавното обвинение във връзка с твърденията на Бойко Атанасов. Оттам ни посъветваха да си входираме въпросите в писмен вид в информационния център на прокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Пишете ни": Прокуратурата с призив към пострадалите от BETL
Още: Обраха дома на президентския секретар Николай Копринков
„На няколко човека е направена ревизия, включително и на мен. Не е направена ревизия на сектор 4-ти, където са съсредоточени делата срещу министри, за които разказах, че са на трупчета. Срещу бивши министри, депутати, там са си… Трябваше това, като реакция срещу мен, да бъде смазващо. Да бъда сложен на колене, за да мълча. За момента се правят всички усилия в тази насока“, коментира още следователят.
Той споделя пред "Биволъ", че дисциплинарки са образувани и на други негови колеги, преобладаващата част от които общували с него. „На тях им се съобщава, че им се образува, защото говорят и контактуват с мен“.
Следователят вижда и друго съвпадение – между натиска над него и образуването на проверка от страна на ВСС по твърдяното от него за Иван Гешев, че е сключвал срамни споразумения с ОПГ-та, на които Атанасов е присъствал.
Още: Жена е починала в хижа в Пирин
Още: Откриха кучето на изчезналото момче от село Конаре
„Част от тези факти съм ги съобщил още през 2016 г., на изслушването във ВСС, пред етичната комисия и пред целия ВВС. Тогава съветът отказа да провери тези мои думи. Аз от тогава до сега ги повтарям много пъти“.
Атанасов разказва, че натискът е реализиран включително и в един телефонен разговор с друг магистрат, в който той бил „посъветван“ да се покрие. Следователят подчертава, че прокуратурата се управлява по авторитарния модел на диктатурата и единовластието.
„Поне за момента аз не мога да кажа, че прокуратурата изпълнява функциите си, съгласно закона. Цялата мощ на главния прокурор и приближените до него е впрегната да се бори срещу хора, които критикуват липсата на работа в прокуратурата. Аз не критикувам човека Сотир Цацаров, аз критикувам това, че той не прави така, че прокуратурата да работи с правомощията, законовите си, да преследва корупцията и организираната престъпност. Напротив! Мисля, че в момента се полагат всички усилия корупцията да възтържествува, като една държавна политика“.
Атанасов разказва, че бил посетен от служители на Дирекция на полицията във връзка със сигналите, че той е в опасност.