Делото за даване на подкуп в особено големи размери срещу свалената от поста ѝ кметица на район "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова претърпя обрат в полза на двете.
На днешното заседание в Специализирания наказателен съд (първа инстанция), прокуратурата поиска допълнителна експертиза на почерците в тефтерчето, в което държавното обвинение подозира, че Иванчева си е записвала суми за искани подкупи. Причината – вещите лица не могли с категоричност да установят и дали и друг освен Иванчева и Петко Дюлгеров (бел. ред. - също бивш кмет на "Младост", преди мандата на Иванчева) е писал в тефтерчето заради недостатъчен сравнителен материал. Искането на прокуратурата де факто беше повторение от предишното заседание, когато съдът разреши частична втора експертиза - само на една страница, за която обвиняемите твърдят, че се е появила мистериозно.
Да се правят 20 експертизи на новопоявила се страница от тефтерчето е неприемливо, възразиха и Иванчева, и Петрова. Петрова поясни, че става въпрос за шестата страница в тефтерчето, която се появила по време на следствието. Вещите лица обясниха, че различията в почерка на Дюлгеров са повече от съвпаденията от почерка на въпросната страница (бел. ред. - от Дюлгеров беше взета проба на почерка при предишното заседание) и като възможни причини посочиха влошаване на здравето, психични отклонения заради стрес, влошаване на зрението. Съдията изрично попита дали са се запознали с всички материали по делото, но вещите лица казаха, че са се запознали принципно, но не могат да гарантира, че го познават в детайли
В крайна сметка съдът отхвърли искането на обвинението за нова експертиза и прие представената от вещите лица.
Заседанието продължи с изслушване на обвиняемите. В хода на обясненията си Иванчева спомена строителната фирма "Артекс". В кратката почивка тя повтори за пореден път пред журналистите, че "Артекс" били едни от първите, подали сигнал срещу нея.
Подкупът
Припомняме, че Иванчева и Петрова отидоха на съд заради обвинение, че са взели 70 000 евро от строителния предприемач Александър Ваклин. След последното съдебно заседание - от 15 март, излязоха данни за доходите на Ваклин и съответно се появи въпросът как той е успял да събере толкова пари, че да ги предложи за подкуп. Информацията касаеше нетните доходи на предприемача като строително лице, но пред Actualno.com съпругата му подчерта, че той има доходи не само от трудови правоотношения, но и от други източници - продажба на собствени имоти, върнати заеми към него. Какви са тези доходи и източниците им - за това в данъчната декларация на Ваклин няма информация, защото, по думите на съпругата му: "Тези договори не се регистрират по начина, по който се регистрират трудовите договори – те са под друг режим". В специален материал Actualno.com припомни какви видове са доходите в България, кога са облагаеми и кога - необлагаеми.