Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Грийнпийс"– България стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България (КАРТА)

04 юли 2024, 11:28 часа • 3085 прочитания

"Грийнпийс" – България стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България, за международно сътрудничество за опазването на Черно море и за строга защита на поне 10% българско Черноморие до 2030 г.

Още: Доклад: 60-70% от почвите в Европа са застрашени от деградация

Още: 200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)

Докладът 

„Грийнпийс“ – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология на БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел ефективното опазване на живота в него. 

Още: Преживяхме 12 рекордно топли месеца (ГРАФИКИ)

За да запознае широката публика с красотата на биоразнообразието, което се крие под морската повърхност, организацията създаде специална интерактивна страница „Живо Черно море“. Благодарение на илюстрациите на Надежда Каридова от Студио „Пънкт“, всеки може да се гмурне под вълните и да се срещне с най-емблематичните черноморски бозайници, риби, миди и растителен живот. С това от „Грийнпийс“ – България целят да насочат общественото внимание към рисковете, пред които е поставен балансът в тази крехка екосистема.

Още: Сорго - алтернатива на царевицата при критични климатични условия (СНИМКИ)

Още: Експерт: Горските пожари могат да доведат до национална катастрофа с трудно предвидими последствия

Кампанията 

В кампанията се включиха редица български популярни личности, които изразиха подкрепата си, като публикуваха видео в личните си профили в социалните мрежи Инстаграм и Фейсбук – Веси Бонева, Гергана Малкоданска, Дани Спартак, Евелин Костова, Илияна Лазарова, Луиза Григорова, Поли Генова, Прея, Рене Карабаш, Ромина Андонова-Тасевска, Рут Колева и Юлиан Костов. Всеки от тях сподели с последователите си причината да се включи в каузата, както и заплахите, които пораждат нуждата от създаване на защитени зони в Черно море: прекомерния улов, нерегламентираното тралене, унищожаването на редки местообитания, замърсяването, еутрофикацията, големите газови индустриални проекти и други.

Още: Какво са съставните събития в климата и защо въздействието им е по-силно? (ГРАФИКИ)

Още: Чуфа - Храна на бъдещето, устойчива на климатичните промени (ВИДЕО И СНИМКИ)

Въпреки тези предизвикателства, природата има способността да се възстановява, стига да ѝ се предостави необходимата подкрепа. В България създаването на строго защитени зони или морски резервати е жизненоважна стъпка към това възстановяване.

Още: 6 места, в които може да се спасим от климатичните промени (СНИМКИ)

Още: Бум на втората употреба: Как българите печелят пари и разчистват домовете си

Още: 6 места, в които може да се спасим от климатичните промени (СНИМКИ)

Морските резервати водят до по-чисти и бистри води, богати рибни поколения и по-ефективна защита от вредни риболовни практики. Строго защитените зони помагат за цялостното здраве на морето, като увеличават четирикратно броя на рибите и другите морски организми дори извън границите на зоната.

Петиция

Организацията стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България; за международно сътрудничество относно опазването на Черно море; и за строга защита на поне 10% българско Черноморие до 2030 г.

"Грийнпийс" осъди руските планове за рестарт на АЕЦ "Запорожие"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес