Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напред към алтернативната енергия: Как е в ЕС и по света? (ВИДЕО)

24 февруари 2025, 21:00 часа • 981 прочитания

Енергийната политика е от решаващо значение за конкурентоспособността, сигурността и декарбонизацията на Европа с цел постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г., както и за постигането на целите за нулево замърсяване, опазване на биологичното разнообразие и кръговата икономика. 

Залагаме ли все повече на възобновяема енергия?

Снимка: Istock 

През 2024 г. Европейският съюз отбеляза значителен напредък в прехода към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Делът на електроенергията, произведена от ВЕИ, достигна приблизително 50% от общото производство в ЕС. Това увеличение се дължи основно на нарастващото производство на слънчева и вятърна енергия, които заедно генерираха повече електроенергия, отколкото всички изкопаеми горива, взети заедно.

Слънчевата енергия отбеляза най-бърз растеж, с 22% увеличение в производството спрямо предходната година. Това доведе до изпреварване на въглищата, чийто дял спадна до 10%, поставяйки слънчевата енергия на трето място след ядрената и вятърната енергия.

Производството на електроенергия от ВЕИ през първото тримесечие на 2024 г. расте с 14% повече в сравнение със същия период на миналата година. Това представлява 46% от електроенергийния микс на ЕС за този период.

В България също се наблюдава напредък в областта на възобновяемата енергия. Международната финансова корпорация (IFC) подкрепи голям соларен проект, който има за цел да подпомогне постигането на енергийните цели на страната, свързани с ВЕИ. Това ще е един от най-големите проекти за фотоволтаична енергия от възобновяеми източници в България до момента, който ще има значителен принос за постигането на амбициозната цел на страната за нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г. 

След въвеждането си в експлоатация, се очаква соларната централа да генерира приблизително 313 гигаватчаса електроенергия годишно. Проектът ще работи на „търговски“ принцип като ще продава електроенергия на пазара на електроенергия на едро чрез Българската независима енергийна борса, както и чрез споразумения с бизнеса за закупуване на електроенергия. Проектът е в съответствие с целите на България за финансиране за климата съгласно Парижкото споразумение и ще има значителен принос за постигане на целите на страната за смекчаване на последиците.

ЕС и неговите държави членки продължават да увеличават дела на възобновяемата енергия в своя енергиен микс, намалявайки зависимостта от изкопаеми горива и насърчавайки устойчивото развитие. Появиха се обаче страхове, че Съюзът изостава от целите си за декарбонизация до 2030 година.

Възобновяемата енергия по света 

Източник: IStock 

Китай продължава да бъде безспорен лидер във възобновяемата енергия за 2024 година и представлява близо една трета от световния енергиен на страната с възобновяеми ресурси, пишат от Zbotek

Що се касае до Съединените щати, за миналата година Тексас е световен лидер в производството на вятърна енергия, а 23% от общото производство на електроенергия идва от възобновяеми източници. 

За пореден път Индия се позиционира на първите места като централа за растеж на възобновяема енергия с амбициозни цели да постигне 500 GW възобновяем капацитет до 2030 г. 

Преходът към чиста енергия е от ключово значение за сигурната, устойчива и конкурентноспособна енергия на достъпни цени за предприятията и гражданите. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес