Звучи наистина странно, но европейските закони действително допускат използването на устройства, които манипулират системите за контрол на вредните емисии на двигателите. По този начин те показват резултати, отговарящи на изискванията, които всъщност нямат нищо общо с действителността. Във Франция обаче не искат да се примирят с това и взимат мерки, съобщава агенция „Ройтерс”.
Според законодателството в ЕС, пречистващите системи на автомобилите в реални условия могат да се изключват или да не работят с пълна мощност, за да предпазят двигателя от претоварване. Именно на това правило се позоваха във Volkswagen при отказа си да изплатят компенсации на европейските си клиенти, засегнати от скандала с манипулираните дизелови двигатели (известен като „Дизелгейт”).
В САЩ подобен ход не успя, тъй като местните закони са категорични – забранена е продажбата на автомобили, които не отговарят на установените изисквания за нива на вредните емисии на двигателите. При това не само на стендове, а в реални условия.
Освен при Volkswagen, съществени разминавания в резултатите от изпитания на стенд и реалните показатели на пътя бяха установени и при автомобилите на Renault. Френският производител също се позова на законовата възможност, според която обявените нива на СО2 могат да бъдат по-високи заради защитата на двигателите.
Властите във Франция обаче са готови да оспорват тази позиция пред съда, като няма да променят закона. Те смятат да докажат, че тезата за защита на двигателите има само една цел и тя е да излъже екологичните организаци. Ако съдът признае тази позиция, то дизеловите модели на Volkswagen и Renault ще се окажат извън закона.
Първите резултати от разследването, което се води срещу френската марка, трябва да станат ясни в средата на декември. Те ще бъдат обявени от прокуратурата, която вече разполага с всички материали по случая.
Във Франция ще забраняват дизелите на Renault и Volkswagen
29 ноември 2016, 10:00 часа • 2279 прочитания
Велизар Георгиев
Отговорен редактор