Пролетта настъпва и идва времето за смяна на зимните гуми с летни. Как обаче да съхраняваме свалените от автомобила колела? Много от жителите на големите градове нямат гаражи, което означава, че няма къде да поставят свалените гуми. Някои ги карат на вилата, други ги поставят в мазето или ги занасят вкъщи, където ги подреждат на балкона. Това обаче крие сериозни рискове.
Опасни вещества
Каучуковата смес на автомобилните гуми съдържа материали, които са класифицирани като клас на химическа опасност 4. Гумите съдържат ароматни масла, бензопирен, цинк и други вещества, които представляват заплаха за човешките дихателни пътища.
Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?
Но най-опасни са фините частици с размери от 0,001 до 2,5 микрометра, които се появяват в резултат на износване на гумите при движение по асфалтови пътища. Те полепват върху протектора на равномерен слой, съдържат се в порите на колелата, в ламелите и жлебовете на протектора и при вдишване увреждат белодробната тъкан, навлизат в кръвта и се елиминират трудно от тялото.
През 2003 г. Международната агенция за изследване на рака (IARC) публикува резултатите от проучване на здравето на работниците, участващи в производството на гуми в САЩ. Честотата на респираторния и кръвоносния рак сред работниците е 10 пъти по-висока от средната за САЩ. Затова и не е изненадващо, че според законодателство в много държави е забранено съхраняването на гуми в жилищни помещения и места, където се съхраняват хранителни продукти.
Какво да направите?
Освен хранителни продукти в близост до колелата не трябва да има отоплителни уреди, източници на открит огън или много горещи домакински уреди. В помещенията също не трябва да има електрическо оборудване, което произвежда озон, тъй като този газ насърчава окисляването на каучука. В този случай е допустимо да се съхраняват колела в неотопляеми хангари и гаражи с ниски нива на влажност.
Още: Защо гумите са черни и какво още трябва да знаете за тях
Гумите не трябва да влизат в контакт с химикали, особено масло, индустриални алкохоли и разтворители, дизелово гориво или бензин. Например, ако на пода има петна от старо използвано масло, което е било разлято и абсорбирано в порестия бетон, тогава съхраняването на гуми на това място е строго забранено. Забранено е оставянето на гуми на открито на пряка слънчева светлина.
Следователно откритият балкон не е подходящ за сезонно съхранение на колела. Те трябва да бъдат защитени от слънце, дъжд и сняг. Но добре вентилирана лоджия или остъклен балкон биха била доста подходящи. Основното е, че те са добре вентилирани и нямат пластмасови прозорци с двоен стъклопакет, които пречат на естествената циркулация на въздуха. Гумите трябва да бъдат опаковани в найлонови торбички, за да се предотврати разпространението на прах. Важно е хранителни продукти като картофи, зеле и лук да не се съхраняват на балкона.
На купчини и на рафтове
Гуми с ширина на профила до 205 мм включително се съхраняват хоризонтално в купчини не по-високи от 2 метра. Подреждат се една върху друга и се покриват с плътен защитен материал. Подобни стелажи за балкони и лоджии могат да бъдат закупени в магазините за резервни части.
Препоръчва се гумите да се сменят веднъж на всеки четири седмици, като се променят опорните точки, за да се предотврати появата на вдлъбнатини и деформации на протектора.
Още: Знаете ли, че новият чифт гуми винаги трябва да е отзад? (ВИДЕО)
Ако вашият апартамент има балкон или лоджия с прозорци с двоен стъклопакет, по-добре е да се въздържате от поставяне на колела в тях. В този случай би било правилно да предадете гумите за съхранение в някой от магазините за гуми, които предоставят услуги за сезонно съхранение на своите клиенти.