Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Властите в САЩ подгониха GM и Fiat-Chrysler заради дизела

26 май 2017, 11:00 часа • 3607 прочитания

Двата най-големи американски концерна – General Motors и Fiat-Chrysler, са използвали устройства, които заблуждават тестовете за измерване на вредните емисии на дизеловите двигатели. Подобен софтуер през есента на 2015 г. бе открит при моделите на Volkswagen Group в САЩ и това стана причина за избухване на най-големия скандал в историята на автомобилостроенето, известен като „Дизелгейт”.

Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият

Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender

Най-големият производител в Щатите – концернът GM, попадна под подозрение, след като група потребители от Мичиган подаде колективен иск срещу производителя. В него се твърди, че нивата на азотен оксид в дизеловите двигатели Duramax превишават между 2 и 5 пъти допустимите норми. Искът засяга 705 000 коли с този мотор, най-вече пикапите Chevrolet Silverado и GMC Sierra.

Твърди се, че GM е използвал 3 различни устройства, за да манипулира данните за вредни емисии при изпитания на автомобилите. От концерна побързаха да отхвърлят всички обвинения, но скандалът веднага се отраци на акциите на американския производител, чийто нива на борсата в Ню Йорк паднаха с 1,8%.

По-рано тази седмица Министерството на правосъдието на САЩ заведе граждански иск в съд в Детройт срещу концерна Fiat-Chrysler, който е обвинен в абсолютно същото – използване на нелегален софтуер, който манипулира нивата на азотен оксид при дизеловите двигатели. Става дума за моделите Jeep Grand Cherokee и Dodge Ram 1500, произведени през периода 2014-2016 г.

Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил

Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума

Искът засяга над 400 000 автомобила, като според медиите в САЩ от концерна ще се съгласят на сделка с властите, като ще се съгласят да ремонтират колите за своя сметка, както и да изплатят съответните обезщетения на техните собственици. Акците на Fiat-Chrysler паднаха с 3%, а общото намаляване на стойността им само за последния месец е 11,42%, след като по-рано се появиха твърдения, че концернът също е манипулирал дизеловите си мотори.

Подобни проблеми има и друг голям производител – Daimler, чиито офиси в Германия бяха обискирани от представители на полицията и прокуратурата. Концернът също е обвинен в манипулация на данните за вредните емисии на дизелови мотори, като това е станало с помощта на компанията Bosch. Именно тя е създала софтуерът, който е използван за измамата.

До акцията в Германия се е стигнало след сигнал от американските власти, които разследват жалбата на собственик на автомобил Mercedes-Benz. Той твърди, че дизеловият мотор на неговата кола сериозно нарушава екологичните норми, като вината за това е на производителя. От Mercedes категорично отрекоха обвиненията, но е факт, че компанията спря продажбата на почти всички свои дизелови модели в САЩ.

 

Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?

Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес