Какви проблеми по автомобила могат да бъдат предотвратени от шофьора му

11 октомври 2023, 15:56 часа • 7521 | прочитания

Последици от агресивно шофиране, въглеродни отлагания в двигателя, мръсотия под капака, както и износени накладки и неравномерно износване на гумите - водачът може да предотврати всички тези проблеми сам. Това твърдят автомобилни експерти, които посочват как човекът зад волана може да бъдат предотврати редица евентуални повреди.

Още: Електромобилите със сериозен ръст на пазара в Европа

Още: Какви са причините за надраскване в двигателя на автомобила

Как се мами в автосервиз - любими трикове на майсторите

За да може колата ви да издържи по-дълго, се препоръчва загряване на двигателя преди всяко пътуване. През лятото е достатъчна една минута, през зимата е по-добре времето да бъде увеличено до три минути. Хубаво е да се помни, че в студено време не трябва да натискате газта рязко. Такова агресивно шофиране може да доведе до сериозни щети.

Рязкото потегляне или спиране със сигурност ще се отрази на състоянието на автомобила. Спирачните накладки, например, дават отлична информация, тъй като някои модели имат сензори, които показват индикатори за износване. Някъде като индикатор действат метални пластини на накладките. Във всеки случай накладките трябва да се сменят, без да се чака пълното им износване.

Още: Защо автомобилите консумират повече гориво през зимата, отколкото през лятото?

Още: Колко дълго можете да пазите запас от бензин за автомобил

Още: Най-често срещаните шофьорски навици, които повреждат автомобила сериозно

В същото време препоръчваната от много производители смяна на маслото на всеки 15 000 километра е лош навик. Това увеличава риска от образуване на въглеродни отлагания в двигателя. Поради рязка промяна на температурата, смазката бързо губи свойствата си, което води до намаляване на защитата на двигателя. Затова е добре технически течности да се сменят на по-малък интервал - максимум 10 000 км. Ако колата се кара повече и в по-тежки условия това може да става и на 7000-8000 км.

Още: MHEV, FHEV, PHEV – какъв хибрид да изберете

Още: Кога е най-добре да се сменя газова бутилка на кола?

Снимка: Carsweek

Още: Удивителен знак на таблото: какво означава и какво да правите

Още: Продажбите на нови коли – ръст в Азия и Америка, спад в Източна Европа

Всички масла трябва да бъдат проверени за одобрение от производителя на автомобила преди покупка. Тази точка е особено важна за тези, които карат модели на германския производител.

Още: Какви употребявани резервни части за кола не трябва да се купуват

Друго важно правило е редовното почистване на автомобила отвън и отвътре. Това ще помогне да се избегне корозия и други неприятни проблеми. Неравномерното износване на гумите също е най-добре да се избягва. При различни стойности се увеличава вероятността от увеличаване на спирачния път и появата на трудности със сцеплението с пътя. На всеки 20 000 километра колелата могат да се сменят едно с друго.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес