Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Eлектронните асистенти имат обратен ефект върху шофьора

26 ноември 2020, 16:53 часа • 3242 прочитания

Учените от Застрахователния институт за безопасност на движението към Масачусетския технологичен унивеситет проведоха изследване, в рамките на което изясниха, как развитието на електронните асистиращи системи в автомобила влияе на поведението на шофьора на пътя.

Още: Nissan, Honda и Mitsubishi започнаха работа по сливане

Още: Фалира компанията, която прави емблемата на Мерцедес

В изследването са участвали 20 доброволци. В продължение на месец те са управлявали автомобили, оборудвани със съвремени електронни асистенти. Десет от тях са карали Land Rover Range Rover Evoque с включен адаптивен круиз-контрол, който позволява да се поддържа избраната скорост и да се запазва дистанцията от движещия се отпред автомобил. Останалите са управлявали Volvo S90, оборудвано със същата технология, а също така и със системата Pilot Assist, позволяваща поддържане на лентата на движение.

В първите дни участниците в изследването са демонстрирали концентрирано поведение, като не са се отвличали от пътя, независимо доли електронните асистенти работят или не. След месец обаче шофьорите са започали за махат ръце от волана и да иползват мобилните си телефони. Това се отнася предимно за групата, караща Volvo, която 12 пъти по-често е махала ръце от волана, докато електронните системи са работили.

Специалистите правят извод, че автоматизираните системи за помощ на водача значително намаляват неговата концентрация по време на движение и по този начин увеличават шанс за аварийна ситуация на пътя. Съответно, това означава, че асистентите пречат на водача, а не му помагат, каквато е тяхната цел.

Още: Ford електрифицира една емблематична марка с представянето на новия изцяло електрически Explorer

Още: BMW уволни служители, продавали коли в Русия

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес