Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омразата към шиитите трови Саудитска Арабия

03 юни 2015, 09:30 часа • 14059 прочитания

Стари конфликти и нови подозрения тровят отношенията между шиити и сунити в Саудитска Арабия. Засилването на омразата помежду им не вещае нищо добро за кралството, което напоследък беше разтърсено от атентати.

Последните два атентата срещу шиитски джамии повишиха градуса на напрежение между двете основни религиозни общности в Саудитска Арабия - шиити и сунити. Хиляди излязоха да протестират срещу тероризма и опитите страната да бъде разединена по религиозен признак. "Подобни провокации няма да ни дестабилизират", обяви престолонаследникът принц Мохамед ибн Найеф, който е и вътрешен министър на страната. С това той назова и едно от основните опасения на своите сънародници, а именно: че терористите от "Ислямска държава" могат чрез целенасочени действия срещу шиитски институции да се опитат да дестабилизират страната, провокирайки гражданска война.

Миналия петък атентатор-камикадзе се самовзриви пред шиитска джамия в град Дамам, Източна Саудитска Арабия. Бомбата, поставена в кола, уби общо четирима души, включително нападателя. За последните две седмици това беше вторият подобен атентат в Саудитска Арабия - седмица по-рано бомба отне живота на най-малко 21 шиити в град Ал Кудайш. Отговорноста за двете нападения пое "Ислямска държава".

Разделението - религиозно и етническо

Двата атентата предизвикаха широк дебат, в който се включиха и медиите в страната. Вестник "Ал Хаят" написа, че за нападенията не бива да се обвиняват сунитите като цяло: "Хората, взривили двете бомби, не са сунити, а престъпници, чиито действия ги отдалечават от сунитската вяра", написа вестникът. Според друго издание, "екстремистите се опитват да разединят населението на верска и етническа основа, разделяйки ги на добри и лоши". Това отчасти им се било удало, защото някои саудитци междувременно поставяли религиозната си принадлежност по-високо от лоялността към родината.

Трите милиона шиити в Саудитска Арабия съставляват 10 процента от населението на страната. Повечето от тях живеят в източните райони по брега на Персийския залив, където са и основните залежи на петрол в страната. Друга компактна група шиити живее в югозападната част на Саудитска Арабия, близо до границата с Йемен.

Напрежението между шиити и сунити в Саудитска Арабия не е от вчера. Идването на власт на шиитските аятоласи в Иран през 1979 година окуражи и шиитите в Саудитска Арабия да надигнат глас срещу сунитското държавно ръководство. Оттогава те се борят за повече културни права и обществена интеграция. През революционната за арабския свят 2011 година, саудитските шиити отново излязоха на улицата, но все пак не се стигна до открит бунт, както в съседен Бахрейн например.

Ролята на Иран

Рияд подозира Иран - страната с най-голямо шиитско население в региона - че подклажда протестите на саудитските шиити. Трудните отношения с шиитския съсед Иран доведоха до доста сурово отношение на Рияд към собствените му шиитски граждани.

През октомври 2014 година Саудитска Арабия осъди на смърт най-известния шиитски проповедник в страната Нимр Бакир ал Нимр за подстрекателство към бунт, подклаждане на омраза, вандализъм и неподчинение. В действителност той винаги е призовавал за мирни протести.

От друга страна саудитските власти често се позовават на терористични атентати, извършвани от представители на шиитската общност в кралството. При едно такова нападение през юни 1996 година, извършено пред 8-етажна жилищна сграда в град Кобар, загинаха и 19 американски войници. Ранени бяха над 500 души. Американски съд постанови, че вина за нападението носят Иран и Саудитска Арабия.

Терор "made in Saudi Arabia"?

Тази обстановка води до засилване на взаимните предразсъдъци. Или както написа саудитския вестник "Ал Монитор": "Радикалната сунитска пропаганда срещу Иран и шиитите вземат връх в Саудитска Арабия. Често това става с благословията на водещите (сунитски) духовници в страната". И обратно - шиитски активисти смятат, че част от сунитите са пряко замесени в атентати срещу шиитски цели. Терористичната организация "Ислямска държава" била „терор, произведен в Саудитска Арабия", написаха в Туитър активисти след атентата от 22 май.

Протестното шествие след двете нападения срещу шиитски джамии беше замислено като протест срещу джихадисткия терор и опит за намаляване на напрежението между двете религиозни общности в страната. "Друг път освен помирение не може да има, иначе екстремизмът ще подкопае основната опора на страната - младите хора", написа вестник "Ал Хаят".

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес