Успехът на кандидатите за президентските избори в САЩ ще за виси и от позицията на електората относно по-нататъшната подкрепа за Киев. Мнението на американската общественост по този въпрос е разделено и днес е трудно да се разбере какво място ще заеме Украйна сред приоритетите на избирателите в края на 2024 г., пише журналистът Марк Дейвис за Newsweek. Actualno.com публикува анализа му.
Остават едва 5 месеца до провеждането на двупартийните първични избори и е лесно да се изгубите в неотложните проблеми на текущата календарна година. Всеки ден има новини за икономически възходи и падения, нарушения на границите и градски упадък и виждаме интензивни дебати за това кой е виновен.
Но тъй като различните щати са заети да подреждат резултатите от първичните избори в началото на 2024 г., ще има един основен фактор, който ще облагодетелства някои кандидати и ще постави в неравностойно положение други. Това е мнението на обществото за това до какво ще доведе продължаващата война в Украйна.
Двата полюса
Милиардите долари на американските данъкоплатци, изпратени през последната година и половина в Украйна, за да изгонят руската армия от нейната територия, в момента не предизвикват много спорове и противоречия. Има обаче различни мнения по този въпрос. Някои казват, че трябва да продължим да помагаме на Киев „колкото е необходимо“ (каквото и да означава това), докато други призовават тази помощ да бъде прекратена незабавно.
Това са полярни противоположности, но по-голямата част от американците са между тези две крайности. Има широка обществена подкрепа за действията на Америка, която застана на страната на Зеленски, който се обръща за помощ към целия свят, стремейки се да запази целостта на страната си. Но още повече хора смятат, че американската подкрепа не бива да достига ново ниво, при което САЩ трябва да изпратят войски в Украйна. Още: Войната в Украйна извади наяве дълбокото разцепление в САЩ
Докато републиканците и демократите се събират в избирателните секции през новата година, все още ще чуваме политици-ястреби да ни казват, че Украйна е „жизнен“ национален интерес и че неуспехът да отблъснем Путин би било равносилно на това да позволим на Хитлер да превземе Европа.
Думите "жизнен" имат свое собствено значение. Те означават „фундаментален“, "принципен", "критичен". Хората, които използват тези думи, за да говорят за нашата продължаваща помощ за Украйна, ще трябва да направят своя избор през 2024 г. Тази година ще бъде наситена с предизборни събития. Ако приемем, че Русия не поеме контрола над цяла Украйна, но не признае поражението си, привържениците на продължаващата помощ ще трябва или да признаят, че са превъзбудени, или да бъдат честни относно намерението си бавно да накарат Америка да въведе войски в Украйна.
Няма друг избор. Ако нашият ангажимент към този конфликт напомня на кръстоносен поход в стила на 30-те години на миналия век за предотвратяване на предстояща катастрофа в Европа, ръководството на страната трябва да ни каже, че този конфликт заслужава не само американски пари, но и американска кръв. От друга страна, ако ангажиментът ни не отговаря на думата „основен“, ще трябва да кажем, че сме направили всичко по силите си и да съсредоточим усилията си върху насърчаването на мирно споразумение чрез преговори. Още: САЩ с нови санкции срещу Русия за незаконно прехвърляне на украински деца в Крим
Чудя се какво ще кажат останалите кандидати за президент, когато някои от тях отпаднат по време на първичните избори? Говорейки за републиканците, вечно доминиращият Тръмп и неговите най-близки преследвачи Рон ДеСантис и Вивек Рамасвами няма да ни изнасят лекции за важността на изпращането на вълни от нова помощ на Украйна. Други забележителни претенденти като Ники Хейли, Майк Пенс и Крис Кристи ще открият, че е много трудно да преодолеят едноцифрената бариера, ако идват от позиции, които не се радват на широка обществена подкрепа.
Една от радикалните политически промени на нашия все още млад век, улеснена от Тръмп, е, че републиканците вече не са партията, която неизменно се застъпва за изпращането на американската армия като сила за добро във всички краища на земното кълбо. Днешното републиканско мнозинство поставя непосредствените американски интереси пред глобалните проблеми. За мнозина през 2024 г. Украйна ще избледнее на заден план.
Факторът "време"
За това има проста причина – умората. Няма повод да се счита, че малката, в сравнение с руската, украинска армия през първата половина на 2024 г. ще принуди войските на Путин да отстъпят. Да, F-16 ще пристигнат скоро, но обучението на украинските пилоти ще отнеме по-голямата част от годината и дори да завършат успешно курса на обучение, те ще бъдат посрещнати в небето на Украйна от втората по големина военновъздушна сила в света.
Президентската кампания привлича вниманието към този външнополитически дебат и на гласоподавателите със сигурност ще бъде припомнено колко време помагаме на Киев и колко ни струва това. И избирателите ще разберат кой от кандидатите възнамерява да поддържа конфликта за неопределено време и кой ще търси изход от тази задънена улица. Още: САЩ планират да дадат касетъчни боеприпаси за HIMARS на Украйна (ВИДЕО)
Невъзможно е да си представим, че президентът Джо Байдън ще загуби ентусиазма си и ще се откаже да участва в своята украинска операция. Също толкова невъзможно е да си представим успеха на Робърт Кенеди, чието предизвикателство към действащия президент хареса повече на републиканците, отколкото демократите. Така че, ако републиканският про-Киев не изпревари Тръмп и други скептици, за да спечели номинацията, на изборите през ноември единият кандидат ще ни помоли да бъдем търпеливи и да продължим да правим жертви, а другият ще обещае да сложи край на въоръжения конфликт, тъй като в резултат на което Путин няма да бъде победен, но всички ние ще излезем от тази пагубна и гадна ситуация.
Трудно е да се види къде Украйна ще се нареди сред приоритетите на избирателите в края на следващата година. Но е напълно възможно електоратът да изгуби и последните остатъци от желание да участва в безкрайната свада на ръба на Източна Европа.
Превод: Ганчо Каменарски